Νίκη ελπίδας

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (25-23, 20-25, 25-21, 21-25, 15-11)

Νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει για την είσοδό του στην τετράδα πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που επιβλήθηκε στο «Λευκόθεο» της NPapas Group Νέα Σαλαμίνα στο ντέρμπι τετράδας με 3-2 σετ. Η ομάδα του Γ.Λάϊου ήθελε το τρίποντο, αλλά με τους δυο πόντους που πήρε «κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη και βλέπει αισιόδοξα τη συνέχεια. Η ομάδα της NPapas Group Νέα Σαλαμίνα έχασε αλλά πήρε ένα βαθμό που ίσως αποδειχθεί «χρυσός» στη συνέχεια. Ο αγώνας είχε διάρκεια 122’.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο ντέρμπι της ημέρας και προηγήθηκαν 05-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να φέρουν την κατάσταση στα μέτρα τους και ανέτρεψαν τα δεδομένα 18-16. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον αφού οι διαφορές ήταν πολύ μικρές. Το ΑΠΟΕΛ τελικά κατάφερε να πάρει το πολύτιμο σετ 25-23 σε 30’.

H N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα άρχισε πιο δυνατά το δεύτερο σετ 03-06.  Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν διαφορά τεσσάρων πόντων 09-13. Η ομάδα του Culiberti ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 17-21 σε κομβικό σημείο  για να κερδίσει σε 27’ 20-25 και να ισοφαρίσει το ντέρμπι 1-1.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το καθοριστικό τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να θέλουν να βάλουν βάσεις για τη συνέχεια (04-04). Η ομάδα του Λάϊου είχε τον τρόπο να προηγηθεί 09-07. Η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα όμως είχε τις λύσεις και αφού ισοφάρισε 11-11 πήρε το προβάδισμα 12-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως με αντεπίθεση προηγήθηκε 18-15 για να επιβληθεί σε 29’ 25-21 και να προηγηθεί 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα είχε σταθερό προβάδισμα δείχνοντας αποφασισμένη να ισοφαρίσει. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 09-13 για να διατηρήσουν τα κεκτημένα αφού βρέθηκαν στο 17-21. Οι «ερυθρόλευκοι» με το υπέρ τους 19-24 «σφικταγκάλιασαν» το τέταρτο σετ το οποίο κέρδισαν με 21-25 σε 28’ και ισοφάρισαν το ντέρμπι σε 2-2 σετ.

Δυνατά και αποφασιστικά μπήκε το ΑΠΟΕΛ στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 03-00.  Οι «γσλαζοκίτρινοι» διατήρησαν αυτή τη διαφορά 05-02. Το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και ανέβασε τη διαφορά 10-04 βάζοντας βάσεις νίκης. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα είχε δυνάμεις και  μείωσε 10-07. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο 14-10 δείχνοντας να καθαρίζει το σετ, το οποίο κέρδισε με 15-11 σε 18’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): Juarez, Γεωργίου, Κασαμπαλής, Χρυσοστόμου,Velckonic, Eυσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Παναγίδης, Τοφής.

NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(TGuliberti): Χρυσοστόμου, Brook, Ζηκάκης, Σιαπάνης, DulchevGuzman – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σίσκου.

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: Χ. Μητροφάνους – Μ. Προκοπίου

Σημειωτές: AXατζηκωστή  – Σ. Καϊμακλιώτου

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Καϊλης