Νίκη ψυχολογίας για την «Κυρία»

Νίκη ψυχολογίας και ώθησης για τη συνέχεια πέτυχε η Ανόρθωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη κέρδισε την πολύ δυνατή και φέτος Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 στο «Θεμιστόκλειο».

Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός με την Ανόρθωση να βρίσκει το δρόμο της νίκης, έστω και εάν η Αναγέννηση ισοφάρισε ενώ όλα τα σετ κρίθηκαν στο τέλος.

Πολύ καλή η Ανόρθωση σε αυτό το σετ είχε σταθερά το προβάδισμα απέναντι στη μαχητική Αναγέννηση. Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 16-11 για να πάρει το πρώτο σετ 25-20 και να προηγηθεί 1-0 σε 26’.

Η ομάδα της Δερύνειας άρχισε καλύτερα στο δεύτερο σετ και είχε το προβάδιαμα στο σκορ (05-09, 12-15).  Η Αναγέννηση συνέχισε να υπερέχει και ξέφυγε με +5 16-21. Οι «πράσινοι» δεν κοίταξαν πίσω και σε 28 λεπτά κέρδισαν 19-25 και ισοφάρισαν τον αγώνα 1-1.

Η Αναγέννηση με τον «αέρα» της ισοφάρισης άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε 03-05. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη με ένα μικρό σερί κατάφερε να προσπεράσει 08-06 στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ.  Σταδιακά η Ανόρθωση πήρε τα ηνία και προσπέρασε 13-10. Η «Μεγάλη Κυρία» αύξησε και άλλο την υπέρ της διαφορά 17-11 την οποία διατήρησε για να κερδίσει χάρις την ανωτερότητά της στο σετ με 25-18 σε 28’ και να προηγηθεί 2-1 σετ.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και τα πάντα κρέμονταν από μια «λεπτή γραμμή». Η Ανόρθωση που βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει το ψυχολογικό αβαντάζ και να προηγηθεί 19-18. Το σημείο αυτό ήταν καθοριστικό, αφού  παρά το τάϊμ – άουτ που πήρε ο Γιάννης Μέλκας  οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 23-19 για να κερδίσουν τελικά 25-20  σε 27 ‘και τον αγώνα – ντέρμπι με 3-1 σετ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Haapakoski,Torres, Στρουγκάρεβιτς, Κοντός, Romanutti, Xριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Garchet, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Τόφιας, Αποστόλου, Payan – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Aλλαγές:  Στέκας, Φελάχογλου