Πάτησε ξανά κορυφή η «Κυρία»

AΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (18-25, 25-19, 25-20, 25-16)

Ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι η Ανόρθωση. Στην 7η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Γύρου η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στη έδρα της την μέχρι την Τρίτη αήττητη Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ και την προσπέρασε. Παράλληλα, υποχρέωσε τις «γαλαζοκίτρινες» που είχαν τη μεγάλη απώλεια της Chatarashvilli στην πρώτη τους ήττα. Η ομάδα του Στ. Μασιά προηγήθηκε 0-1 όμως δεν τα κατάφερε. Ο αγώνας κράτησε 114’.

Η Robo Markets ΑΕΛ «μασούσε σίδερα» σδτα αρχικά στάδια του πρώτου σετ και με την Ρ. Κατσουνωτού ως αντι Chtarashvilli προηγήθηκε 01-06 και 02-08 αιφνιδιάζοντας την Ανόρθωση. Η ομάδα του Boscovic σταδιακά ανέβηκε και μείωσε 13-15. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ προηγήθηκαν 17-24 και κέρδισαν σε 25’ το πρώτο σετ 18-25 «παγώνοντας» το Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως.

Το δεύτερο σετ στο ντέρμπι κορυφής ήταν μάλλον αναγνωριστικό στα πρώτα στάδια με την Robo Markets ΑΕΛ να περνά μ βραχεία κεφαλή μπροστά με 07-08. Τα δεδομένα συνέχισαν να είναι τα ίδια με τις πρωτοπόρες να κρατούν γερά το προβάδισμα 15-17. Το τάϊμ – άουτ του Boscovic επέδρασε ευεργετικά αφού η ομάδα του επέβαλε τον ρυθμό της προηγήθηκε 21-18 για να διαχειριστεί ορθά το σετ κερδίζοντας 25-19 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι σε 28’.

Πολύ μικρές διαφορές επικράτησαν στο τρίτο σετ που ήταν κομβικό από πλευράς ψυχολογίας. Η «Μεγάλη Κυρία» είχε τον τρόπο όμως να ξεφύγει 13-09 δείχνοντας πολλά αποθέματα. Η Robo Markets AEΛ όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 20-20 δίνοντας άλλη χροιά στο ντέρμπι. Με σερί 05-00 όμως η Ανόρθωση πήρε αυτό που ήθελε, κέρδισε με 25-20 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση μετά την ανατροπή έπαιζε με άλλη ψυχολογία και είχε το προβάδισμα 12-08. Προοδευτικά η Ανόρθωση ανέβαζε ρυθμούς με την Robo Markets ΑΕΛ να μένει από δυνάμεις. Η ομάδα του Boscovic προηγήθηκε 20-13 για να επιβληθεί τελικά 25-16 σε 24’ και να πάρει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Α. BOSCOVIC): Taylor, Bratunhina, Caetano, Bασιλείου, Χαραλάμπους, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Κατσουνωτού, Dudnikova, Stedile, Σπύρου, Παύλου – Λίμπερο: Στεφανίδη – Gryban.