Τα αποτελέσματα στο βόλεϊ

Τα αποτελέσματα των αγώνων βόλει.

Δείτε πιο κάτω:

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-23, 25-18, 25-17)

Η Ανόρθωσις «καθάρισε» τον αγώνα με την αξιόμαχη ΑΕ Καραβά και έφθασε στους 23 βαθμούς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο και τρίτο σετ, τα οποία κέρδισε 25-18 και 25-17. Στο πρώτο η έτερη προσφυγική ομάδα του Καραβά πάλεψε πολύ αλλά η Ανόρθωση κέρδισε 25-23.

Δυσκολεύτηκε… αλλά πάτησε κορυφή

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. 3-1 (25-18, 25-22, 21-25, 25-18)

Ο Green Air Παφιακός δυσκολεύτηκε όμως βρήκε τον τρόπο να κερδίσει για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας την Ολυμπιάς Φρ. με 3-1 σετ στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Η ομάδα της Πάφου επέστρεψε στις νίκες και με δεδομένο ότι έχει 10 αγώνες έναντι 09 της Ομόνοιας βρίσκεται στην κορυφή με 25 βαθμούς. Η εντυπωσιακή ομάδα του Φρενάρους που αγωνίστηκε χωρίς τον Payan  κυνήγησε την έκπληξη στην Πάφο όμως έχασε κερδίζοντας τις εντυπώσεις.

Ο Green Air Παφιακός κέρδισε το πρώτο σετ 25-18, αλλά στο δεύτερο η Ολυμπιάς τον δυσκόλεψε αλλά οι Παφίτες επιβλήθηκαν 25-22.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Φρενάρους ήταν καλύτερη, πήρε διαφορά 12-18, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν κερδίζοντας 21-25 μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Κ. Καμπερίδη έλεγξε τον αγώνα προηγήθηκε 10-06 και 17-10 για να τελειώσει το σετ και τον αγώνα  με το σκορ στο 25-18.γράφοντας το 3-`1.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ) Syftestad, Σαββίδης, Ανδρέου, Petty, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Zηκάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ξενοφώντος, Βασιλείου, Πέτρου, Αδάμου, Allen, Σαράντης – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς- Λίμπερο 2: Παύλου.

Σπουδαία επιτυχία

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – E.N.Π.  3-1 (25-22,25-17,21-25, 28-26)

Mεγάλη νίκη πέτυχε η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα το βράδυ της Παρασκευής 11 Δεκεμβρίου 2020 επί της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και ανέβηκε στην 6η θέση με ευοίωνες προοπτικές. Αντίθετα, η Ένωση με την ήττα της δεν μπόρεσε να κάνει το άλμα.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν κλειστός με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν 25-22. Στο δεύτερο η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα με την ψυχολογία στα ύψη έγραψε το 2-0 κερδίζοντας 25-17.

Παρά το 2-0 η Ένωση αντέδρασε και αφού εξασφάλισε διαφορά στο σκορ κέρδισε το τρίτο σετ 21-25 μειώνοντας σε 1-2. Όλα έδειχναν ότι θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες κάτι που έγινε στο τέταρτο σετ. Ο αγώνας κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν 28-26 εξασφαλίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Γ. Χρυσοστόμου, Α. Χρυσοστόμου, Nommistru, Ραμμα, Χατζηβασίλης, Νικολάου – Λίμπερο: Ιωάννου.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Coutinho, Παπανδρέου, Στέκας, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Acosta – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Stevovic.

Σημαδιακή νίκη πεντάδας

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-23, 16-25, 25-16, 28-26)

Σημαδιακή και ιστορική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που της επιτρέπει να «κλειδώνει» την πεντάδα, αφού κέρδισε στην έδρα της το ΑΠΟΕΛ με 3-1 το οποίο έμεινε πίσω βαθμολογικά. Οι «πράσινοι» κέρδισαν σε ένα ιστορικό αγώνα, αφού είναι ο πρώτος στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας μετά τη συμπλήρωση των 100 χρόνων ίδρυσης του Σωματείου την 1η Δεκεμβρίου 2020.

Η Αναγέννηση κέρδισε δίκαια σε ένα πολύ κλειστό αγώνα ντέρμπι π[ου απόλαυσαν οι τηλεθεατές από τους δέκτες του 7Sports TV στην πλατφόρμα της Cablenet. Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» κέρδισαν 25-23 με το ΑΠΟΕΛ να ανασυντάσσεται κερδίζοντας το δεύτερο 16-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ ήταν σειρά των Δερυνειωτών να κερδίσουν 16-25 και να προηγηθούν 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε φοβερό παιχνίδι με την Αναγέννηση να προηγείται 14-10, αλλά το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε να προηγείται 23-24. Το σετ οδηγήθηκε σε έξτρα πόντους με τους «πράσινους» να επικρατούν 28-26 σε 36’ κερδίζοντας 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Κούρμουζος, Costa, Τόφιας, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Ιακώβου, Bερεϊς,Μπέης.

ΑΠΟΕΛ(ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Saar, Jensons, Αβερκίου, Kυπριανού, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής –Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Χριστοφορίδης.