«Χ» με… σφραγίδα Πρόσεκ! (pics)

Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν ΑΕΛ και ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να μην εκμεταλλεύονται τις όποιες ευκαιρίες είχαν. Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, πολύ υποτονικός στην επανάληψη.

Αρκετά καλό το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με πολύ καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήταν στο 11’ και ήταν για την ΑΕΛ. Ο Αντόνια έκανε τη σέντρα, ο Χουράδο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ο Μακρής που ήρθε από πίσω δεν πρόλαβε την μπάλα για να την στείλει στα δίκτυα.

Στο επόμενο δίλεπτο ήταν η σειρά της ΑΕΚ να βρει δύο τεράστιες ευκαιρίες. Αρχικά στο 12’ ο Τρισκόφσκι έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Πρόσεκ απέκρουσε ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Γιάννου να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Πρόσεκ απέκρουσε και πάλι σωτήρια.

Στο 34’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι. Ο Γιάννου έδωσε στον Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ όμως αρχικά απέκρουσε ο Πρόσεκ και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και μετά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αντόνια έκανε μια εξαιρετική ενέργεια από δεξιά, έκανε και την μπαλιά στην περιοχή όμως ο Χουράδο έκανε κακό κοντρόλ με το γόνατο και ο Τόνιο πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πολύ υποτονικός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, καμία σχέση με το πρώτο αφού χαρακτηριστικά μέχρι το 70ο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία για γκολ.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 73’ και ήταν για την ΑΕΚ. Ο Ντόσα σε μια μονομαχία με τον Τρισκόφσκι δεν πρόλαβε να διώξει, ο Τρισκόφσκι βρήκε με το κεφάλι τον Χέφελ που μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Στο 84’ η ΑΕΛ έχασε μια μεγάλη φάση. Ο Γουίλερ έκανε τη σέντρα, ο Μακρής άφησε την μπάλα να περάσει και ο Τεξέιρα βρέθηκε σε θέση βολής όμως τελευταία στιγμή πρόλαβε αμυντικός της ΑΕΚ και στη συνέεια μπλόκαρε ο Τόνιο.

Στο 92’ μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Λάθος από  την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Τόνιο ήταν εκτός εστίας όμως ο Αντόνια δέχτηκε το φάουλ πριν προλάβει να σουτάρει

Το PROTATHLIMA βρίσκεται στο Τσίρειο και θα σας μεταφέρει όλα όσα θα συμβούν:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+3′ Ο Σίλβα εκτέλεσε, άστοχο το φάουλ

Κίτρινη στον Γκαρσία

90+2′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Λάθος από  την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Τόνιο ήταν εκτός εστίας όμως ο Αντόνια δέχτηκε το φάουλ πριν προλάβει να σουτάρει

90+1′ Κόρνερ για την ΑΕΚ

90+1′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιάννου έξω, Ακίνο μέσα

3 λεπτά καθυστερήσεων

90′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κάσες έξω, Τρουγιόλς μέσα

86′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μακρής έξω, Μυτίδης μέσα

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Γουίλερ έκανε τη σέντρα, ο Μακρής άφησε στον Τεξέιρα που ήταν σε θέση βολής όμως τελευταία στιγμή πρόλαβε αμυντικός της ΑΕΚ και στη συνέεια μπλόκαρε ο Τόνιο.

83′ Κίτρινη στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Ακοράν

81′ Εκτελεί ο Λαρένα, έξω η μπάλα

80′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο

Εκτελεί ο Σίλβα, μπλοκάρει σταθερά ο Τόνιο

76′ Κόρνερ για την ΑΕΛ

75′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τέτε έξω, Τζέφρεν μέσα

73′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ντόσα δεν πρόλαβε να διώξει, ο Τρισκόφσκι έδωσε με το κεφάλι στο Χέφελ που ήρθε από πίσω, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ

65′ Κίτρινη στον Γκοντάλ

64′ Εκτελέστηκε το φάουλ, έδιωξε ο Ντόσα

63′ Φάουλ για την ΑΕΚ από πλάγια θέση

60′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αγκάνοβιτς έξω, Σίλβα μέσα

60′ Κίτρινη στον Τέτε για φάουλ στον Αντόνια

54′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Χουράδο έξω, Αβραάμ μέσα

53′ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο τα πρώτα λεπτά

Σέντρα στην επανάληψη

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2 λεπτά καθυστερήσεις

44′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Αντόνια, στο έδαφος δύο παίκτες της ΑΕΚ. Κίτρινη στο Ντόσα

44′ Φάουλ για την ΑΕΛ λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου

38′ Κίτρινη στο Μακρή για φάουλ στον Τέτε

37′ Κίτρινη στον Αγκάνοβιτς

36′ Εξαιρετική ενέργεια του Αντόνια, έκανε και τη μπαλιά στην περιοχή όμως ο Χουράδο έχασε το κοντρόλ και πρόλαβε να μπλοκάρει ο Τόνιο

34΄ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ και ο Πρόσεκ απέκρουσε αρχικά και στη συνέχεια στο δοκάρι και έξω

32′ Κίτρινη στον Χέφελ για φάουλ στο Ντόσα και χάνει το επόμενο παιχνίδι

28′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα

18′ Σέντρα του Αντάμοβιτς, κεφαλιά του Χουράδο, πάνω από την εστία του Τόνιο

13′ Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γιάννου βρέθηκε στην περιοχή έκανε και το σουτ, απόκρουσε και πάλι σωτήρια ο Πρόσεκ

Εκτελέστηκε το κόρνερ, διώχνει ο Ντόσα

12′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ τώρα! Ο Τρισκόφσκι μπήκε στην περιοχή και έκανε και το σουτ όμως ο Πρόσεκ έδιωξε σε κόρνερ

11′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Αντόνια έκανε τη σέντρα, ο Χουράδο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ο Μακρής που ήρθε από πίσω δεν πρόλαβε την μπάλα για να την στείλει στα δίκτυα

8′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι

1′ Σουτ του Αντάμοβιτς, έξω

-Ξεκίνησε το παιχνίδι με την ΑΕΛ στη σέντρα

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Νταβόρ, Μακρής (86′ Μυτίδης), Γκοντάλ, Χουράδο (54′ Αβραάμ), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Αντόνια, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60′ Σίλβα)

Στον πάγκο: Βοζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Σίλβα, Αβραάμ, Μυτίδης, Ντα Σίλβα, Λαφράνς, Φιντέλις

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (75′ Τζέφρεν), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες (89′ Τρουγιόλς), Γιάννου (91′ Ακίνο)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τούμπας, Ιγκόρ Σίλβα, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Αναστασίου, Τζέφρεν, Ρουσιάς, Ακίνο

Κίτρινες: Αγκάνοβιτς, Μακρής, Ντόσα, Γκοντάλ, Αντάμοβιτς / Χέφελ (6η), Τέτε (3η), Γκαρσία

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ

ΑΕΛ: Γκαστανιάγα, Λεάντρο, Ντα Σίλβα (2), Λαφράνς (5)

ΑΕΚ: Γκαρσία, Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου (2), Ιγκόρ, Χέφελ (5)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκας Σωτηρίου (Χ. Γεωργίου, Γ. Γκίνος), 4ος: Τιμόθεος Χριστοφή, Παρ. : Χρίστος Νικολαΐδης