Τέζαρε την Ίντερ με… χείρα βοηθείας η Φιορεντίνα!

Όρθια με πέναλτι… εφεύρεση η Φιορεντίνα!

Οι «βιόλα» ήταν έτοιμοι να υποστούν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα μετά από τις 26 Δεκεμβρίου αλλά ο διαιτητής τους… χάρισε τον βαθμό κόντρα στην Ίντερ! Ο διαιτητής Αμπίσο καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Νταμπρόζιο, που δεν υπήρξε ποτέ, συμβουλεύτηκε το VAR και τελικά έδειξε την άσπρη βούλα απ όπου και ισοφάρισε ο Βερετού για το τελικό 3-3!

Το ματς ήταν καταπληκτικό από το ξεκίνημά του και επιβράβευσε όσους το παρακολούθησαν. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο ματς η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ντε Βράι, βάζοντας… φωτιά στην κερκίδα. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για ένα πεντάλεπτο καθώς ο Βετσίνο έφερε γρήγορα γρήγορα το ματς στα ίσα!

Σαν να μην έφθανε αυτό για την Φιορεντίνα, δέχθηκε και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Πολιτάνο να σκοράρει με σουτάρα και να… τουμπάρει την ομάδα του Στέφανο Πιόλι! Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο. Ο ρυθμός φρενήρης, φάσεις να χάνονται μπροστά στις δύο εστίες και η Ίντερ να βρίσκει για τρίτη φορά στο ματς τον δρόμο προς τα δίχτυα με πέναλτι του Πέρισιτς (51’). Η ομάδα του Σπαλέτι είχε πάρει μια διαφορά ασφαλείας και την κρατούσε σχετικά εύκολα αλλά στο 74ο λεπτό ο Μουριέλ έδωσε ξανά νόημα στο ματς με ένα απίθανο φάουλ από τα 35 μέτρα.

Και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων είχαμε πολλαπλά… εγκεφαλικά για τους ανθρώπους της Ίντερ! Ο διαιτητής Αμπίσο καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Νταμπρόζιο, το οποίο δεν υπήρξε ποτέ, συμβουλεύτηκε το VAR για να βεβαιωθεί και εν τέλει έδειξε την άσπρη βούλα, αφήνοντας με ανοιχτό το στόμα τους «νερατζούρι». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βερετού, ο οποίος νίκησε τον Χαντάνοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 3-3, που φυσικά και αδικεί κατάφορα την Ίντερ!