Οι Κάνσας Σίτι Τσιφς κατέκτησαν το Super Bowl με αδιανόητο φινάλε στην παράταση!

Ο Έλληνας Defensive End, έγραψε ιστορία αφού στις δύο πρώτες του σεζόν στο NFL πανηγυρίζει ισάριθμα πρωταθλήματα, με τους Τσιφς να παίρνουν τη νίκη σε μια τρομερή αναμέτρηση με απίστευτο φινάλε, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστεί τον ηγέτη τους, Πάτρικ Μαχόουμς.

To ματς

Το πρώτο 15λεπτο του τελικού ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο, χωρίς κανένας από τους δύο προπονητές να παίρνει ιδιαίτερα ρίσκα.

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο αφού οι Σαν Φραντσίσκο βγήκαν από το… καβούκι τους, με τον προπονητή των 49ερς, Κάιλ Σάναχαν κατέστρωσε υπέροχη κομπίνα με τον ΜακΆφρι να την ολοκληρώνει με touchdown δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 10-0.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, οι Κάνσας Σίτι Τσιφς, κατάφερναν να μειώσουν σε 10-3 με field goal, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα με touchdown, διαμορφώνοντας το 10-13, δίνοντας εκ νέου μεγάλο ενδιαφέρον στον τελικό.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι 49ερς με field goal του rookie, Τζέικ Μούντι ισοφάρισαν σε 13-13, με τον 24χρονο kicker να σκοράρει ξανά από τις 53 γιάρδες για να διαμορφώσει το 19-16, όμως στα 3” πριν την λήξη του αγώνα ο Χάρισον Μπάτκερ με field goal ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση!

Η ποιότητα του Μαχόουμς μίλησε όπως και πέρσι!

Στο έξτρα 15λεπτο της παράτασης, οι Σαν Φρανσίσκο 49ερς εκδήλωσαν πρώτοι επίθεση και κατάφεραν να κερδίσουν σταδιακά γιάρδες, επιτρέποντας στον Τζέικ Μούντι να σκοράρει με ακόμη ένα field goal για το 22-19, με τους Τσιφς να έχουν στη διάθεσή τους 7:22 λεπτά για την εκδήλωση της δικής τους επίθεσης.

Με τον Πάτρικ Μαχόουμς να οργανώνει μαεστρικά την ομάδα του, οι Τσιφς άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και ένα λεπτό πριν την λήξη, ο κουότερμπακ του Κάνσας με ατομική προσπάθεια, κατάφερε να βάλει την ομάδα του στην red zone των 49ερς και στα 3” πριν το τέλος ο Μαχόουμς έκανε την πάσα και ο Χάρντμαν με touchdown χάρισε το πρωτάθλημα στους Κάνσας Σίτι Τσιφς!

Έτσι, οι Κάνσας Σίτι Τσιφς, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατάφεραν να φτάσουν στο πρωτάθλημα του NFL με touchdown στο φινάλε του Super Bowl, με τον Πάτρικ Μαχόουμς να γράφει για ακόμη μια χρονιά ιστορία, με τους Τσιφς να πανηγυρίζουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Φυσικά ο τίτλος των Κάνσας Σίτι Τσιφς έχει και έντονο ελληνικό χρώμα αφού ο Γιώργος Καρλάφτης είχε καθοριστική συμβολή με τις αμυντικές του ενέργειες, με τον Έλληνα αμυντικό να πανηγυρίζει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας του στο NFL!