Ο πρώτος μαχητής που μπήκε στο οκτάγωνο με την Κυπριακή σημαία στις πλάτες του

Ο Χαράλαμπος Γρηγορίου έγραψε ιστορία το Σάββατο 16 Μαρτίου, καθώς καταγράφεται ως ο πρώτος μαχητής που μπήκε στο οκτάγωνο με την Κυπριακή σημαία στις πλάτες του.

Στο ματς που άνοιξε την preliminary card στις εγκαταστάσεις του UFC Apex στο Λας Βέγκας, ο Γρηγορίου αντιμετώπισε τον εμπειρότερο στο UFC Καναδό Chad Anheliger.

Ο αγώνας κερδήθηκε με ομόφωνη απόφαση από τον Anheliger με τα σκορ των κριτών να είναι δίκαια υπέρ του με 29-28, 29-28 και 30-27.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΓΩΝΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ – ANHELIGER

Ο Γρηγορίου στον πρώτο γύρο ξεκίνησε την αναμέτρηση με δυνατά χαμηλά λακτίσματα απέναντι στον Anheliger. Στην συνέχεια ο Καναδός μπήκε στην φωτιά και στις ανταλλαγές γροθιών με τον Κύπριο.

charalampos grigoriou vs chad anheliger fight 2

Ο Γρηγορίου πραγματοποίησε πολύ δυνατά 1-2 με το κλείσιμο του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης που έκαναν τον αντίπαλό του να μαζευτεί.

Αξίζει να αναφέρουμε πως στην γωνία του Γρηγορίου εκτός από τον προπονητή του βρίσκονταν ο Matt Frevola και ο Aljamain Sterling, με τους οποίους κάνει εξαιρετικές προπονήσεις και σπάρινγκ ως παρτενέρ τους.

Στην συμπλήρωση των πρώτων δύο λεπτών ο Γρηγορίου επιχειρεί μία γυριστή γροθιά, όμως δεν βρίσκει στόχο, και ο Anheliger το εκμεταλλεύεται αυτό για να τον γραπώσει από την μέση και να τον κλειδώσει εκεί στην άκρη του πλεχτού. Ο Γρηγορίου πιάνει τα πόδια του Anheliger τον πάει κάτω, αλλά με τον Αμερικανό να του κλειδώνει το κεφάλι. Όλα αυτά στην ίδια φάση δίχως αλλαγή σημείου εντός του οκταγώνου.

Ο Γρηγορίου ξεφεύγει από την λαβή και βρισκόμενος πλέον πάνω από τον αντίπαλό του επιχειρεί ground and pound. Ο Anheliger παρότι ο Γρηγορίου είναι από πάνω του κλειδώνει καλά τα χέρια με αποτέλεσμα ο Κύπριος να μην κάνει το μέγεθος της ζημιάς που θα ήθελε.

charalampos grigoriou vs chad anheliger fight

Στον δεύτερο γύρο ο Γρηγορίου ξεκίνησε με έναν εξαιρετικό συνδυασμό που βρήκε στο πρόσωπο τον Anheliger που με την σειρά του κατευθείαν πήγε στην γωνία του κλουβιού προσπαθώντας να γλυτώσει takedown του Γρηγορίου. Ο Anheliger από αυτό το σημείο έβγαζε αγκώνες πάνω στον ώμο του ‘Πάμπου’ και πλαγιώς του κεφαλιού του.

Ο Κύπριος fighter για τα επόμενα δύο λεπτά συνέχισε να πιέζει στον φράχτη του οκταγώνου τον Anheliger με την δράση να έχει κολλήσει. Εντέλει ο διαιτητής μπήκε στην μέση και τους χώρισε με το ματς να συνεχίζεται εκ νέου στο striking.

Εκεί στις πρώτες ανταλλαγές, ενάμιση λεπτό πριν το τέλους του γύρου, ο Anheliger έδειχνε να βρίσκει καλύτερα τον στόχο. Η παλαιστική προσπάθεια που κατέβαλε ο Γρηγορίου στο προηγούμενο 2λεπτο με 3λεπτο τον είχε εμφανώς κουράσει περισσότερο από τον αντίπαλό του, που έδειχνε πιο ευέλικτος σε εκείνο το σημείο του ματς.

Ένα χαμηλό μπροστινό λάκτισμα στο αριστερό πόδι του Γρηγορίου τον έκανε στιγμιαία να πέσει. Ο Γρηγορίου για να αποφύγει τα χαμηλά λακτίσματα, ξαναπήγε στο grappling κολλώντας τον Αnheliger στον φράχτη. Ο γύρος αυτός ήταν καθαρά του Καναδού.

charalampos grigoriou vs chad anheliger punch

Με το ματς στα μάτια μας ισόπαλο μετά τους πρώτους δύο γύρους, μπήκαμε στο τελευταίο τρίτο πεντάλεπτο.

Εκεί ο Anheliger ξεκίνησε καλύτερα σημαδεύοντας εκ νέου με χαμηλά λακτίσματα το αριστερό πόδι του Γρηγορίου και περνώντας χτυπήματα στην όρθια ανταλλαγή γροθιών, τόσο στο κεφάλι, όσο και στο σώμα με καλή κίνηση μέσα-έξω.

Το ματς μετά το πρώτο λεπτό του 3ου γύρου διακόπηκε από τυχαία σύγκρουση των κεφαλιών των δύο μαχητών.

Στην επανέναρξη του αγώνα ο Γρηγορίου επιχείρησε να μπει μέσα στην άμυνα του Anheliger, όμως δεν τα κατάφερε δεχόμενος εκείνος χτύπημα.

Ο Anheliger έδειχνε πιο φρέσκος, πιο ταχύς και με μεγαλύτερο πλουραλισμό και εμπιστοσύνη στις κινήσεις του, εύρισκε κάθε φορά τον στόχο καθώς διατηρούσε την σωστή απόσταση από τον Γρηγορίου.

Ο Κύπριος μαχητής επιχειρούσε να βάλει το εξαιρετικό του αριστερό χουκ στην εξίσωση του αγώνα ώστε να κάνει ζημιά.

Ο Anheliger συνέχισε να σημαδεύει με τα χαμηλά του λακτίσματα τον Γρηγορίου και να είναι πολύ καλός στις γροθιές που περνούσε.

Έχοντας εξαιρετική φυσική κατάσταση και ρυθμό στο ματς, ο Anheliger στο τέλος δίκαια επικράτησε.

Σε κάθε περίπτωση αυτή ήταν μία τίμια πρώτη μάχη και εκπροσώπηση της Κύπρου στο κορυφαίο promotion MMA στον κόσμο με τον Γρηγορίου να αντιμετωπίζει έναν αντίπαλο που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα.

Αξίζει πολλά μπράβο για την προσπάθεια και την ψυχή που έβαλε μέσα στον αγώνα ο Γρηγορίου και ανυπομονούμε να δούμε την συνέχειά του στο UFC, καθώς έχοντας πάρει την κρυάδα της πρώτης μάχης εκεί, είμαστε σίγουροι πως θα εμφανιστεί ακόμα καλύτερος την επόμενη φορά.

Πηγή: ufight.gr