Έβγαλε… Ελάνγκα από το μανίκι της και «ξέρανε» την Ατλέτικο (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμοιαζε να έχει το παιχνίδι στα χέρια της. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Ελάνγκα.

Ο πιτσιρικάς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ωραίο πλασέ στο 81′ έκανε το 1-1 (προηγήθηκε η Ατλέτικο με τον Ζοάο Φέλιξ) και χάρισε στην ομάδα του ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στο Wanda Metropolitano.

To ματς

Η συνάντηση της βραδιάς στο Champions League. Η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξένησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο στα πλαίσια της φάσης των «16» της διοργάνωσης. Οι «ροχιμπλάνκος» έχοντας χάσει αρκετό έδαφος στην Ισπανία και στη La Liga θέλουν να ρίξουν το βάρος στο… σεντόνι. Αντίστοιχα και οι «Κόκκινοι Διάβολοι» θέλουν να σώσουν την κάκιστη χρονιά με μια καλή πορεία στην Ευρώπη.

Στα του αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα. Μόλις στο 7′ οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε ευτύχησαν να προηγηθούν χάρις την πανέμορφη κεφαλιά-κανονιά του Ζοάο Φέλιξ. Ο Πορτογάλος επιθετικός πάτησε την αντίπαλη περιοχή. επωφελήθηκε της άριστης σέντρας του Λόντι και με έξοχο τρόπο έκανα το 1-0. Στη συνέχεια και πάλι η Ατλέτικο ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον Κοντογκμπιά σε εκπληκτική βραδιά πήραν το κέντρο και επιτέθηκαν κατά κύριο λόγο από τα αριστερά.

Από την άλλη πλευρά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο έδειξε να τα έχει απολύτως χαμένα. Μπρούνο Φερνάντες και Πολ Πογκμπά δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους. Ακόμη πιο μπροστά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έμοιαζε τελείως αποκομμένος από τους συμπαίκτες. Λίγα πράγματα στα πρώτα 45 λεπτά από τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα οι «Ροχιμπλάνκος» θα μπορούσαν να κλείσουν το ημίχρονο με ακόμη ένα γκολ. Ο Βρσάλκο στάθηκε άτυχος στο 41′ καθώς η σκαστή κεφαλιά που επιχείρησε – ξανά σέντρα του Λόντι – κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Ο Ελάνγκα τη λύση για τη Γιουνάιτεντ – Πάγωσε η Ατλέτικ

Στην επανάληψη, η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και να οργανώσει παιχνίδι έναντι της αντιπάλου της. Η ομάδα του Ράνγκνικ όμως απόψε είχε όλα της τα όπλα σε κακή βραδιά. Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Ο Πογκμπά έμοιαζε πελαγωμένος στην καλά οργανωμένη μεσαία γραμμή της Ατλέτικο. Αποτέλεσμα και πάλι όποιες επιθέσεις δημιουργήθηκαν να μένουν ημιτελείς. Ο ρυθμός του αγώνα όσο περνούσε ο χρόνος έπεφτε όλο και περισσότερο. Η Ατλέτικο έφερνε στα μέτρα της το ματς περιορίζοντας στο ελάχιστο τη δράση της αντιπάλου της.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι «Κόκκινοι Διάβολοι» θα έφευγαν άπραγοι από το Wanda Metropolitano ήρθε ο Ελάνγκα να τα αλλάξει όλα. Ο πιτσιρικάς πέρασε ως αλλαγή στο 76′ και πέντε λεπτά μετά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπρούνο Φερνάντες τροφοδότησε τον νεαρό στην κόντρα επίθεση. Εκείνος πάτησε την αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

Λίγο πριν το φινάλε η Ατλέτικο «άγγιξε» το 2-1 αλλά το σουτ του Γκριεζμάν κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα. Καμία άλλη καλή φάση στο ματς. Τελικό 1-1.