Όρθια στο «Άνφιλντ» η Τσέλσι (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Ισοπαλία 1-1 απέσπασαν οι «μπλε» στην έδρα της Λίβερπουλ κι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο

PREMIER LEAGUE-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΤΣΕΛΣΙ: 1-1

Γήπεδο: Άνφιλντ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν στην Αγγλία. Η Τσέλσι πήρε το βαθμό μέσα στην έδρα της Λίβερπουλ, παρότι αγωνίστηκε σε όλο το 2ο μέρος με παίκτη λιγότερο. Προηγήθηκαν οι «μπλε», απάντησε με πέναλτι ο Σαλάχ στη φάση της αποβολής του Τζέιμς.

Στο 4ο μόλις λεπτό το μακρινό σουτ του Έλιοτ, πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 10’ ο Άρνολντ έβγαλε υπέροχη σέντρα από δεξιά αλλά ο Χέντερσον πέτυχε την μπάλα με το καλάμι στο πίσω δοκάρι και σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία.

Ωστόσο στο  21ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζέιμς, ο Χάβερτς με απίθανη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι. Στο 24ο λεπτό μετά από όμορφη σέντρα του Σαλάχ από αριστερά, ο Αθπιλικουέτα έσωσε προ του Μανέ ενώ στο 35’ ο Λουκάκου άνοιξε αριστερά  στον Μάουντ, που άδειασε τον Άρνολντ κι έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά αστόχησε.

Στην κόντρα ο Μανέ γύρισε από δεξιά αλλά το σουτ του Έλιοτ από  το πέναλτι, ήταν απελπιστικά άστοχο και στο 45+2’ ήρθε η φάση που τα άλλαξε όλα. Μετά από κόρνερ, ο Μανέ πήρε την κεφαλιά και  ο Ματίπ κράτησε την μπάλα στο γήπεδο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Μανέ έκανε και πάλι το σουτ από κοντά και ο Τζέιμς έκοψε στη γραμμή με το χέρι με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR, να δίνει το πέναλτι και να αποβάλει τον αμυντικό της Τσέλσι. Ο Σαλάχ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 1-1.

Στο 50’ το σουτ του Σαλάχ σταμάτησε στον Ρίντιγκερ και στο 52’ ο Μεντί είπε όχι εντυπωσιακά σε μακρινό σουτ του Φαν Ντάικ.Στο 58ο λεπτό το όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Χέντερσον από μακριά, έξυσε τα δοκάρια του Μεντί, ενώ στο 59΄μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ο κίπερ της Τσέλσι είπε όχι σε σουτ των Φαμπίνιο και Ρόμπερτσον.

Στο 64’ το γυριστό του Λουκάκου σταμάτησε στα σώματα ενώ στο 84’ ο Κόβασιτς βρέθηκε φάτσα με τον Άλισον και πλάσαρε αλλά ο Βραζιλιάνος έσωσε. Στην κόντρα ο Σαλάχ έκανε κακό σουτ πάνω στον Μεντί ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ζότα στο 90’.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (86’ Τσιμίκας), Χέντερσον (74’ Τιάγκο), Φαμπίνιο, Έλιοτ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (42’ Ζότα)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Αλόνσο, Καντέ (46’ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο (87’ Τσαλομπά), Μάουντ, Χάβερτς (46’ Τιάγκο Σίλβα), Λουκάκου