Το «τρένο» της Νάπολι πέρασε και από τη Γένοβα (vid)

Μαγικό ξεκίνημα στη σεζόν για τη Νάπολι, που πέρασε με 4-0 από την έδρα της Σαμπντόρια και μετρά πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς. Μόνη πρώτη η ομάδα του Σπαλέτι, που από νωρίς έχει βάλει υποψηφιότητα για το Σκουντέτο.

Στο 7ο λεπτό η Νάπολι έβγαλε ιδανική αντεπίθεση και ο Οσιμέν βρέθηκε απέναντι στον Οντέρο αλλά δε μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση. Ωστόσο στο 10’ ο Ινσίνιε σέντραρε από αριστερά και ο Οσιμέν με προβολή στο πίσω δοκάρι, έγραψε το 0-1.

Η Σαμπντόρια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13ο λεπτό ο Καντρέβα έκανε το σουτ από μακριά αλλά ο Κουλιμπαλί πρόλαβε κι απομάκρυνε ενώ στο 19’ ο Οσπίνα έβγαλε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σίλβα. Ο Κολομβιανός είπε όχι και σε κεφαλιά του Ντάμσγκααρντ και στο 22’ απέκρουσε και το σουτ του Καντρέβα από δεξιά.

Στο 35’ μετά από σουτ του Καπούτο η μπάλα στρώθηκε στον Καντρέβα που αστόχησε με σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 38’ ο Οντέρο έπεσε κι έδιωξε δύσκολα μετά από σουτ του Ινσίνιε έξω από την περιοχή. Τελικά στο επόμενο λεπτό, ο Ινσίνιε έστρωσε έξω στον Ρουίθ που έκανε το 0-2 με απίθανο πλασέ.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Νάπολι να σκοράρει νωρίς και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό. Ο Λοσάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Οσιμέν με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 0-3. Μάλιστα στο 59’ ο Λοσάνο έκανε και πάλι το γύρισα από δεξιά και ο Ζιελίνσκι με ξερό σουτ από τα όρια της περιοχής, διαμόρφωσε το 0-4.

Στο 64’ ο Οσιμέν άγγιξε το χατ τρικ αλλά ο Οντέρο του είπε όχι σε σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 73’ ακυρώθηκε γκολ του Καντρέβα ενώ στο 75’ ο Οσπίνα έσωσε μετά από νέο σουτ του Ιταλού. Στο 85’ ο Οντέρο έβγαλε δύσκολα την κεφαλιά του Ουνάς.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Θόρσμπι (71’ Ασκίλντσεν), Οτζέλο, Γιοσίντα, Μπερεζίνσκι (71’ Ντεπάολι), Σίλβα (55’ Έκνταλ), Καπούτο (84’ Τσιέρβο), Κόλεϊ, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα (55’ Τορεγκρόσα), Ντάμσγκααρντ

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι (46’ Μανωλάς), Ρουί, Κουλιμπαλί, Ρουίθ, Ανγκισά, Ζιελίνσκι (68’ Ελμάς), Λοσάνο (81’ Πετάνια), Οσιμέν (83’ Ουνάς), Ινσίνιε (68’ Πολιτάνο)

Πηγή: aek365.org