Με το δεξί και… αγία τριάδα στην εποχή Σπανούλη η Εθνική!

Η Εθνική Ελλάδας στον πρώτο επίσημο αγώνα του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο της πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Τσεχία με… έχοντας για κορυφαίους τους Μήτογλου, Ουόκαπ και Παπανικολάου. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο ομογενής γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με… εντυπωσιακή στατιστική (16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ενώ ο αρχηγός της Εθνικής είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Εθνική ξεκίνησε ιδιαιτέρως νευρική την αναμέτρηση και αυτό φάνηκε από την ευστοχία της η οποία ήταν κάτω του μετρίου. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν μόλις στο 2-5, με τους παίκτες της Ελλάδας να μη μπορούν να σκοράρουν έχοντας μόλις 1/7 δίποντα. Μέσω της άμυνά τους οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν να βρουν πόντους στον αιφνιδιασμό και τα κατάφεραν. Σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό η Εθνική προσπέρασε με 6-5, ενώ στο 4’ το σκορ είχε γίνει 12-8 με καλάθια των Μήτογλου και Παπανικολάου. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έδειχναν να δυσκολεύονται πολύ στην επίθεση και δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 12-12 με τους γηπεδούχους να έχουν 6/20 εντός πεδιάς και τους φιλοξενούμενους 4/12. Ο τεχνικός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος προχωρούσε σε συνεχείς αλλαγές (είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν είχαν πατήσει παρκέ μόνο οι Μωραίτης και Κουζέλογλου), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-15, με τον Λαρεντζάκη να χάνει την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.

Την πήρε από το χέρι ο Μήτογλου

Κακό το ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο για την Εθνική, με την Τσεχία να το εκμεταλλεύεται και με τους Μπάλβιν και Σατοράνσκι να ξεφεύγει με 12-19. Η  διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους, με καλάθι του Πέτερκα, αλλά ένα ξέσπασμα της Εθνικής με δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς του Παπανικολάου και του Μήτογλου έφερε το ματς στα ίσια, 21-21, στο 14’. Ανάλογη και η συνέχεια με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται επιθετικά. Την Εθνική ανέλαβε να την κουβαλήσει ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με πολύ δύσκολη προσωπική φάση έκανε το 26-25, ενώ λίγο αργότερα με σουτ τριών πόντων έκανε το 29-27. Μάλιστα ο φόργουορντ της Εθνικής ήταν ο παίκτης που με εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα έκανε το 32-31 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ήθελε αλλά δε μπορούσε να ξεφύγει η Εθνική

Κακό το ξεκίνημα και της τρίτης περιόδου για την Εθνική που είδε την Τσεχία γρήγορα-γρήγορα να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων, 33-40. Παρ’ όλα αυτά οι Έλληνες παίκτες αντέδρασαν άμεσα και με την εξαιρετική τους άμυνα βρήκαν τον τρόπο να «Χτυπήσουν» και στον αιφνιδιασμό. Με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων το σκορ έγινε 39-40 και μετά από φανταστικό αιφνιδιασμό και πανέμορφη πάσα του Μωραίτη στον Παπανικολάου το σκορ έγινε 41-40. Η Εθνική συνέχιζε να παίξει πολύ καλή άμυνα, έχει ενέργεια στο παιχνίδι της και δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 51-46 μετά από καλάθι του Νίκου Ρογκαβόπουλου. Δύο συνεχόμενα λάθη των Ελλήνων παικτών στις τελευταίες φάσεις έδωσαν τη δυνατότητα στους Τσέχους να «κλείσουν» το δεκάλεπτο με το σκορ στο 53-50.

Ξέφυγε και το.. καθάρισε

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά, μπήκε αποφασιστικά άμεσα άνοιξε τη διαφορά προηγούμενη με 58-50. Ο Τόμας Ουόκαπ είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Ντίνο Μήτογλου και με μια πολύ… γεμάτη στατιστική και τρίποντο που πέτυχε έκανε το 61-52, 5:30 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Εθνική είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, έπαιρνε βοήθειες από πολλού παίκτες και με τον Παπανικολάου και τον Ουόκαπ να έχουν την μπαγκέτα, πήρε διαφορά 11 πόντων, 70-59, αλλά κάποια λάθη στο τέλος έδωσαν τη δυνατότητα στους Τσέχους να μειώσουν, με τη «γαλανόλευκη» να παίρνει τελικά την νίκη με 72-64.

Τα Δεκάλεπτα: 12-12, 32-31, 53-50, 72-64

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]