“Τριάρα” η ΑΕΛ, υποβιβάστηκε η ΠΑΕΕΚ

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από το κύπελλο η ΑΕΛ πήγε στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει την ΠΑΕΕΚ σε ένα εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Η ομάδα της Λεμεσού έβγαλε την αγγαρεία και επικράτησε με 3-0 χάρη στα τέρματα των Νικολεττίδη και Μαρόσα (δις) και έστειλε μαθηματικά την αντίστοιχη της Κερύνειας στη Β’ κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ως κακό, με αρκετά και αβίαστα λάθη από τις δυο ομάδες, ενώ οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΠΑΕΕΚ ήταν πιο κινητική χωρίς να μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή. Η ΑΕΛ είχε παθητικό ρόλο, ωστόσο στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο 30’ ο Τσέποβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Νικολεττιδης με κοντινή κεφαλιά εστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Τρία λεπτά μετά το γκολ, ο σκόρερ έχασε ευκαιρια για να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση κατέληξε έξω.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο. Χωρίς καλό ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες. Ο Τσέποβιτς μετά από κόντρα και ο Βαρέλα με κοντινό σουτ έφτασαν κοντά στο γκολ, ενώ στο 75΄οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη.

Μαρόσα και Τσέποβιτς συνεργάστηκαν πολύ ωραία, τελικός αποδέκτης ήταν ο πρώτος, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 2-0.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 82ο λεπτό με κοντινό πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-3).

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ντίας, Σουμαόρο, Χαραλάμπους (75’Ορ), Βαρέλα (66’Αριστοτέλους), Μπάμπιτς (66’Νούνιτς), Κωμοδίκης, Καπαρτής (75’Μιλτς), Ράμος, Κούρος, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Δημητρίου, Ορ, Αριστοτέλους, Μίλτς, Παττίχης, Βίλεμ, Καϊμόλεν, Νούνιτς, Νεοφύτου.

ΑΕΛ: Κεραυνός, Φραντζής, Μεντόγεβιτς (66’Ριστέφσκι), Νταβόρ, Τσέποβιτς (79’Μπαλντέ), Έουλερ (66’Ανδρέου), Ριέρα (58’Τόρες), Παπαφώτης, Μαζάν, Σωτηρίου, Νικολεττίδης (58’Μαρόσα).

Στον πάγκο: Μέγερι, Κυριάκου, Τόρες, Ανδρέου, Μηνάς, Ριστέφσκι, Μπαλντέ, Μαρόσα.