Αυτογκόλ, δύο κόκκινες και από ένα βαθμό ΑΕΚ και Άρης (pics/vids)

Με τον Αλεξάντερ Κακόριν να σκοράρει υπέρ αλλά και κατά της ομάδα του, ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Ο Ρώσος άνοιξε το σκορ στο 40′ ενώ στο 59′ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Δύο αποβολές στον αγώνα, μία για κάθε ομάδα με Γκαρσία και Πηλέα να μην τελειώνουν τον αγώνα.

Στους 68 βαθμούς οι «πράσινοι» παραμένουν στην κορυφή, στους 62 η ΑΕΚ και την 3η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Μπήκαν με όρεξη οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από τι πρώτο λεπτό.

Το πρώτο σουτ του αγώνα ήταν από τον Γκιούρσκο στο 7ο λεπτό όταν προσπάθησε να νικήσει τον Άλβες με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Άρης τρία λεπτά αργότερα είχε το πρώτο δικό του σουτ, με τον Γκομίς να μην βρίσκει τον στόχο.

Μετά από 24 λεπτά αγώνα Πόνς και Γκιούρσκο συνεργάστηκαν άψογα, ο Ούγγρος μπήκε στην μεγάλη περιοχή από πλάγια, προσπάθησε να νικήσει τον Άλβες από την κλειστή του γωνία με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 30′ ο Μαγιαμπέλα είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα όταν βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς και το υπό πίεση τελείωμα του κατέληξε έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Άλβες έκανε το γέμισμα από την περιοχή του, ο Μπαμπίκα μετά από λάθος υπολογισμό του Γκαρσία πήρε μπάλα και με γύρισμα στο σημείο του πέναλτι βρήκε τον Κοκόριν που δεν αστόχησε για το 1-0 του Άρη.

Η ΑΕΚ στο 43′ βρέθηκε μία ανάσα από την ισοφάριση όταν μετά από γέμισμα του Γκιούρκσο ο Τόμοβιτς κατέβασε την μπάλα με κεφαλιά, ο Τρισκόφσκι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Άλβες με τον Βραζιλιάνο να νικάει για ακόμη μία φορά.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη κλασική ευκαιρία στην επανάληψη με τον πλασέ του Φαράζ στο 55′ στο δεξί παραθυράκι το Άλβες να απομακρύνεται με υπέροχη απόκρουση του Βραζιλιάνου.

Στο 59′ τελικά η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα όταν από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρσκο, ο Κακόριν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-1.

Η ΑΕΚ από το 77′ αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες όταν ο διαιτητής Πούτρας απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Άνχελ Γκαρσία για μαρκάρισμα στον Κακόριν.

Στο 90′ ήταν η σειρά του Άρη να δεχτεί κόκκινη κάρτα, με τον Πηλέα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τρισκόφσκι (Κάσας 81′), Φαράζ (Νίκολιτς 86′), Άνχελ, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες (Γιάκολις 86′), Πονς, Ναούμ (Λόπες 60′), Γκιούρσκο (Γκρόμοφ 81′)

Πάγκος: Γκόντριτς, Τούμπας, Μικέλ, Κάσας, Σανχούρχο, Λόπες, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς

ΑΡΗΣ: Άλβες, Πηλέας, Μποάκι, Γκομίς (Στεπίνσκι 72′), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Μπράουν 57′), Στρούσκι (Μπένγκστον 57′), Μπρόρσον, Σζόκε (Σπόλιαριτς 81′), Μπάμπικα (Γιαμπλόνσκι 81′), Κακόριν

Πάγκος: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μπένγκστον, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέτ, Μουσουντά, Γιαμπλόνσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία – Σζόκε, Μπράουν, Πηλέας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γκαρσία – Πηλέας

Διαιτητής: Putros Sandi Dhia Jirjis
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης