«ΦΡΕΝΟ» στον πρωτοπόρο Απόλλωνα από τη «μαχητική» ΠΑΕΕΚ / Πήρε βαθμό στις καθυστερήσεις, τελείωσε με δέκα το παιχνίδι (pics)

Η ΠΑΕΕΚ μέχρι το 90’ κρατούσε στα χέρια της μία από τις νίκες της χρονιάς, αλλά ένα χέρι στην περιοχή των γηπεδούχων γλύτωσε τον Απόλλωνα από την ήττα, άφησε όμως δύο βαθμούς στο Μακάρειο.

Προηγήθηκε ο Απόλλωνας μόλις στο 3’ με τον Αλμπάνη αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια η Λεμεσιανή ομάδα.

Ισοφάρισε η ΠΑΕΕΚ στο 25’ με τον Βαρέλα, σημείωσε το δεύτερο στο 81’ με αυτογκόλ του Μαυρία.

Με πέναλτι του Ντιγκινί ισοφάρισε στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας ο οποίος άφησε στη Λευκωσία δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για κατάκτηση του τίτλου.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιγνίδι οι φιλοξενούμενοι καθώς αποβλήθηκε στο 60’ με απευθείας κόκκινη ο Αυλωνίτης, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1.

Ο Απόλλωνας είναι 9 βαθμούς πάνω από το ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση, όμως το ΑΠΟΕΛ έχει παιγνίδι λιγότερο και αν κερδίσει την Ανόρθωση την Πέμπτη, θα πλησιάσει στους 6 βαθμούς!

Το παιγνίδι

Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα του, καθώς είδε τον Αλμπάνη μόλις στο 3’ να ανοίγει το σκορ για τη Λεμεσιανή ομάδα.

Έγινε η μπαλιά από τα δεξιά, ο Ντιγκινί με το κεφάλι βρήκε τον Αλμπάνη, ο Ελλαδίτης μπήκε στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ και με ένα έξυπνο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πρόσεκ δίνοντας το πολύ γρήγορο προβάδισμα για την ομάδα του.

Πάντως η ΠΑΕΕΚ παρά το γρήγορο τέρμα που δέχθηκε, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη στην εστία του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους φάση στο 16’ όταν ο Μιλτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε απευθείας πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

Ο Απόλλωνας παρά το προβάδισμα που πήρε από πολύ νωρίς δυσκολευόταν να δημιουργήσει άλλες φάσεις μπροστά από την εστία της ΠΑΕΕΚ.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 25’ κατάφεραν να φέρουν το παιγνίδι στα ίσα και να δημιουργήσουν άλλα δεδομένα στον αγώνα. Ο Μάριος Δημητρίου από τα δεξιά έβγαλε μία καταπληκτική σέντρα, και ο Βαρέλα μόνος και ανενόχλητος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Απόλλωνα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα μπορούσε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Αλμπάνης από εξαιρετικό σημείο απέναντι από τον Πρόσεκ έδωσε αρκετή δύναμη στη μπάλα στέλνοντάς την έξω.

Στο 36΄ η Λεμεσιανή ομάδα είχε νέα σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα. Ο Πίττας έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ αναγκάζοντας τον Πρόσεκ να αποκρούσει, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης δοκίμασε και πάλι το φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει σε αντίπαλο αμυντικό και να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ.

Στο 44’ ήταν η σειρά της ΠΑΕΕΚ για να πλησιάσει ένα δεύτερο τέρμα. Ο Κούρος από τα αριστερά δοκίμασε μία καταπληκτική λόμπα, η μπάλα όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ ο Γιοβάνοβιτς ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Η ΠΑΕΕΚ ήταν η ομάδα που είχε πρώτη και τη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη για να ανοίξει το σκορ. Στο 54’ ο Δημητρίου υποδέχθηκε την κάθετη πάσα, έφυγε μόνος από τα πλάγια απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Απόλλωνα.

Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες της ΠΑΕΕΚ έφυγαν και πάλι γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Βαρέλα να ανατρέπεται από τον Αυλωνίτη και τον Χριστοδούλου να δίνει πέναλτι για τους γηπεδούχους και την κίτρινη κάρτα στον Ελλαδίτη.

Όμως μετά από παρέμβαση του VAR, το πέναλτι έγινε φάουλ λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή όμως ο Ελλαδίτης δέχθηκε την κόκκινη κάρτα γιατί ήταν ο τελευταίος παίκτης, αφήνοντας για ένα περίπου μισάωρο την ομάδα του με παίκτη λιγότερο!

Μετά την κόκκινη κάρτα η ΠΑΕΕΚ επισκεπτόταν πιο συχνά την περιοχή του Απόλλωνα ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν τις δικές τους φάσεις για να απειλήσουν με ένα δεύτερο τέρμα.

Στο 71’ από εξαιρετική θέση, στο ένα μέτρο απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, ο Ράμος δεν βρήκε τη μπάλα όπως θέλει με το κεφάλι στέλνοντάς την αρκετά έξω, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ.

10 λεπτά αργότερα όμως η ομάδα της ΠΑΕΕΚ έφερε τούμπα το παιγνίδι! Ήταν η σέντρα του Ντίας από τα δεξιά, ο Φραγκέσκου πήρε την μακρινή κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στον Μαυρία και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΠΑΕΕΚ θα σημείωνε μία τεράστια νίκη, στο 90’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι για χέρι του Φραγκέσκου μέσα στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιγκινί ο οποίος ήταν εύστοχος, ισοφαρίζοντας σε 2-2 το παιγνίδι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με το παιγνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Ομπανόρ, Τσόσιτς, Φραγκέσκου, Κούρος, Ράμος (76′ Χαραλάμπους), Ντίας, Μιλτς (76′ Νάντο), Βαρέλα (62′ Ενόχ), Νούνιτς (62′ Μπάμπιτς).

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Νάντο, Χαραλάμπους, Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Τίμερμανς, A. Νεοφύτου.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (63′ Τζουμ), Χ. Κυριάκου (83′ Ογκεντά), Αυλωνίτης, Χαμάς, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης (63′ Μαυρίας), Πίττας, Ίντζια (46′ Γιάνγκα), Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Ντουρίν, Μαυρίας, Τζουμ, Αυγουστή, Χρυσοστόμου, Ογκεντά, Γιάνγκα.

Κίτρινες: Ενόχ, Ομπανόρ, Μιλτς, Νάντο, Σεργίδης /

Αποβολές: – / Αυλωνίτης 60′

Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος