«ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ» η Ομόνοια, πήρε βαθμό με τη μαγκιά του ο Εθνικός

Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε η Ομόνοια. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Στεπίνσκι και Σεμέδο, όμως, ο Εθνικός επέστρεψε και μείωσε με τον Μάριο Ηλία. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν μετά την αποβολή του Στυλιανού και διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 με γκολάρα του Καμπρέρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Φαμπιάνο. Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες, με Ντράζιτς και Μπάκιτς. Παρέμεινε στην 5η θέση η Ομόνοια, όμως, βρίσκεται στο -3 από Πάφο και ΑΕΚ, ενώ στο +2 από την Ανόρθωση.

Γκολ και εναλλαγή συναισθημάτων στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα. Ο Εθνικός μπήκε πολύ δυνατά και προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει, όμως, το σουτ του Ντράζιτς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, όμως, με την πάροδο του χρόνου οι πρασινοι ισορρόπησαν και στο 11ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Μπέζους με μαγική πάσα έβγαλε τον Στεπίνσκι σε θέση βολής, με τον Πολωνό να ευστοχεί για το 0-1.

Δυο λεπτά μετά και προτού συνέλθουν οι παίκτες του Σατσιά, ο Σεμέδο σκόραρε για το 0-2. Ο Κούσουλος βρήκε τον Αφρικανό επιθετικό, ο οποίος με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με πανομοιότυπο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά ότι ο Εθνικός βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με εκπληκτικό γκολ του Μάριου Ηλία στο 50ο λεπτό. Το παιχνίδι απέκτησε ξαφνικά νέο ενδιαφέρον, με την ομαδα της Άχνας να επιστρέφει στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σεμέδο έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 65′ οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχθηκαν όταν ο Στυλιανού αποβολήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Αυτό έκανε πιο εύκολο το έργο της Ομόνοιας για να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα.

Οι πράσινοι έχασαν ακόμα μια ευκαιρία με τον Μπέζους, όμως, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να διαχειριστούν το παιχνίδι, αντί να το… σκοτώσουν. Και το πλήρωσαν.

Στο 85′ ο Φαμπιάνο έκανε τραγικό λάθος και ο Καμπρέρα με τρομερή έμπνευση και σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 89′ ο Μπάκιτς σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να βάλει εκ νέου μπροστά την Ομόνοια. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ:Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (85′ Μπέκερ), Περατικός (79′ Σπιρόφσκι), Λίπσκι (79′ Ιωαννίδης), Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ (72′ Μεσκίντα), Ντράζιτς (72′ Αγγελόπουλος).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Κ. Ηλία, Μεσκίντα, Νικολάου, Μπίκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Περδίος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΟΜΟΝΟΙΑ:Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Στεπίνσκι (83′ Μπάκιτς), Φράνσον (61′ Σίμιτς), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χάμπος (90+2′ Κακουλλής), Μπέζους.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Σίμιτς, Χαμάς, Μίλετιτς, Αντρέου, Άμο.

Κίτρινες: Ιωαννίδης / Μάθιους, Χάμπος

Κόκκινες: Στυλιανού (2η κίτρινη)

Στάδιο: Εθνικού Άχνας
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος