Ευκαιρίες, αποκρούσεις και… συμβιβασμός χωρίς γκολ

Στο 0-0 έμειναν ΑΕΛ και Δόξα σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, οι οποίες όμως δεν έγιναν γκολ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα είναι στους 22 βαθμούς και είναι στο -6 από την Καρμιώτισσα, ενώ η ΑΕΛ είναι στους 39 βαθμούς.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο λεπτό ο Ναμπί έπιασε ένα μακρινό σουτ, με τον Ανέστη να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βελκόφσκι έπιασε το σουτ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να παραχωρεί νέο κόρνερ. Η ΑΕΛ απάντησε στο 8΄ με δυνατό σουτ του Τζάλμα από τα όρια της περιοχής, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 13΄ήταν σειρά του Θεμιστοκλέους να απειλήσει με σουτ το οποίο άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ.

Στο 26ο λεπτό ο Μορέιρα πέρασε αρκετούς παίκτες της Δόξας, πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Αντωνίου έκανε σημαντική απόκρουση και κράτησε το μηδέν. 5 λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής είδε την μπάλα να σκάει μπροστά του στην περιοχή και δεν έκανε το τελείωμα όπως θα ήθελε. Στο 33΄ο Ανέστης έκανε σπουδαία απόκρουση σε δυνατό σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου και ενώ η μπάλα είχε αλλάξει πορεία.

Στο 39΄ο Μακρής έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού σε εξαιρετική θέση κοντά στην μικρή περιοχή, έπιασε την κεφαλιά αλλά σημάδεψε έξω, ενώ 2 λεπτά μετά ο Μορέιρα έκανε το σουτ με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να φεύγει κόρνερ. Ο Τζάλμα απείλησε στην εκτέλεση με νέο σουτ αλλά το κέρδος ήταν άλλο ένα κόρνερ. Η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 45΄όταν ο Ανέστης έκανε τρομερή απόκρουση σε δυνατό σουτ του Προβυδάκη.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 48΄ο Τρούγιτς πάτησε περιοχή, ήταν άστοχος, ενώ στο πέναλτι που ζήτησε για πέσιμο, ο ρεφ είπε όχι.

Στο 60΄έγινε μια παράλληλη σέντρα στην περιοχή της Δόξας, με τον Μακρή να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. 2 λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα ο Αντωνίου να βγει και να μαζέψει. Στο 72΄ο Κα από πολύ κοντά, είδε τον Αντωνίου να κάνει εξαιρετική απόκρουση. Στο 78ο λεπτό ο Αντωνίου απέκρουσε ένα πολύ δυνατό του Τζάλμα.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Τσούκα (73′ Φραντζής), Μπάστο, Ντε Λούκας, Ντζάλμα, Παπαφώτης, Θεμιστοκλέους (73′ Μεντόσα), Σέρνιτς, Μορέιρα (67′ Μίντσεφ), Ανδρέου (67′ Κα), Μακρής (81′ Σιλβέστρος).

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Ε. Κυριάκου, Πούριτς, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Χ. Κυριάκου (46′ Φοφανά), Τραϊτσέφσκι, Ναμπί (64′ Αλσεούς), Βελκόφσκι (90΄Σαντίκ), Ασάντε (80′ Χάνι), Τρούγιτς (90΄Μέσκα).

Κίτρινες: Παπαφώτης, Τζάλμα, Μεντόσα / Αλσεούς, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι, Πούριτς

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σολωμού Δημήτρης