Η ΑΕΚ πήρε τα «δώρα» από Ανόρθωση και Ομόνοια και μείωσε τις αποστάσεις

Σπουδαίο διπλό πέτυχε απόψε η ΑΕΚ απέναντι στην Πάφο με 0-1 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ, η ομάδα της Λάρνακας μείωσε στους 5 τη διαφορά από την κορυφή!

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας ο Φαράζ στο 41’ με κοντινό πλασέ μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπρούνο Γκάμα.

Η Πάφος απογοήτευσε για ακόμα ένα παιχνίδι καθώς δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση μετά το τέρμα που δέχθηκε. Είχε κάποιες ευκαιρίες αλλά ουσιαστικά δεν απείλησε την εστία της ΑΕΚ με τη πολύ μεγάλη φάση, πέραν ενός πολύ ωραίου σουτ του Τάνκοβιτς στο 13’ το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πίριτς.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Πάφος για κόκκινη κάρτα του Μελούσο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ακυρώθηκε επίσης γκολ της Πάφου στο 90’+5 ως οφσάιντ μετά από εξέταση της φάσης από το VAR.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις μεγάλες ευκαιρίες να λείπουν για τις δύο ομάδες. Ένα σουτ του Ζάιρο στο 7’ πέρασε κόρνερ μετά από προβολή του Ρους, με τον Ρομπέρζ στο 12’ με δική του προβολή να απομακρύνει τον κίνδυνο σε σουτ του Ντράγκομιρ έξω από την περιοχή.

Η πρώτη σπουδαία φάση στον αγώνα ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Τάνκοβιτς είχε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Πίριτς έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και κάποιες άλλες φάσεις όπως δύο σουτ των Ντράγκομιρ και Ναμ στο 39’ και 40’ αντίστοιχα που κατέληξαν στον Πίριτς, ήταν όμως η ομάδα της Λάρνακας που είχε την ουσία που ήταν το γκολ.

Συγκεκριμένα στο 41’ του αγώνα ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με τον Φαράζ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος ανέβασε αρκετούς παίκτες στο αντίπαλο μισό αλλά της έλειπε η πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ένα μακρινό σουτ του Μελούσο στο 46’ πέρασε πολύ έξω όπως επίσης και ένα σουτ του Κβίντα στο 50’.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 52’ με τον Φαράζ με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία στο 61’ αλλά η κοντινή κεφαλιά του Κοντρέρας κατέληξε απευθείας στον Πίριτς, ενώ μία κεφαλιά του Τουμάσι στο 67’ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η Πάφος απείλησε ξανά στο 72΄ με γυριστό του Ντράγκομιρ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80’ ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πήγε απευθείας στον Πίριτς.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Πάφος για κόκκινη κάρτα του Μελούσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Στο 90’+5 η Πάφος πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ του Κοντρέρας αλλά μετά από εξέταση της φάσης το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να παίρνει ένα τεράστιο διπλό στην Πάφο και να πλησιάζει την κορυφή στους 5 βαθμούς.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ρους, Ικόκο (88’ Πέπε), Ναμ (88’ Κανέ), Βαλακάρι (61’ Κοντρέρας), Ντράγκομιρ (88’ Ζάζα), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (61’ Τουμάσι), Ζάιρο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Λέδες, Πονς (78’ Τόμοβιτς), Γκάμα (67’ Γκιούρτσο), Φαράζ (73’ Σάντος), Ντίμερς (73’ Μάμας), Λόπες (78’ Σολ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάιρο / Πίριτς, Γκιούρτσο, Ρομπέρζ, Γκαρσία

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μελούσο (2η κίτρινη) / –

Διαιτητής: Strukan Duje
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης