Η καλύτερη φετινή Ανόρθωση, έριξε 3άρα στην Καρμιώτισσα

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Ανόρθωση, διατηρώντας το αήττητό της, κερδίζοντας εκτός έδρας με 3-1 την Καρμιώτισσα, που πάλεψε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού για να αποκομίσει βαθμολογικό κέρδος. Με το τρίτο τρίποντο σε τέσσερις αγώνες η «Κυρία» έφθασε τους δέκα βαθμούς, ενώ από την άλλη το συγκρότημα της Καρμιώτισσας παραμένει με τον απολογισμό των δύο βαθμών.

Η ομάδα της Αμμοχώστου επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο και στο 21’ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Φερέρ με κεφαλιά – έπειτα από κόρνερ του Τεχέρα και κακή έξοδο του Άντος – να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ανόρθωσης. Η ομάδα του Γκαγιέγο ήταν πάρα πολύ καλή στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να κερδίζει εύκολα με 2-0 και 3-0 αν έβαζε τις ευκαιρίες που βρήκε.

Το 2-0 ήρθε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκερέρο, με σουτ εντός περιοχής, να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα.

Εκεί που φαινόταν ότι θα εξελισσόταν σε ένα εύκολο βράδυ για τους φιλοξενούμενους, η Καρμιώτισσα στο 73΄ είχε δοκάρι με τον Τσουκαλά, ενώ στο 77’ ο Κατσαντώνης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Από εκεί και πέρα, όμως δεν υπήρξε κίνδυνος για την Ανόρθωση που μάλιστα πέτυχε και τρίτο τέρμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Παρούτη να κλέβει εντός περιοχής και να στρώνει στον Καστέλ που με ευκολία έκανε το 3-1.

Σε γενικές γραμμές η νίκη της Ανόρθωσης ήταν πανάξια. Ήταν η πιο γεμάτη της εμφάνιση με πολλές φάσεις, ωραίο ποδόσφαιρο, συνδυασμούς.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Παντελή (46′ Χριστοφόρου), Τσουκαλάς, Μαλόνε, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου (46′ Μπένετ), Λουκίλι, Θεοδώρου (67′ Κατσαντώνης), Ρόσι, Φουρ (74′ Γκραντινάρου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία (67′ Κορέια), Τεχέρα (90+4′ Χαραλάμπους), Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ (78′ Ιωάννου), Καστέλ, Ουαρίς (67′ Παρούτης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6΄ Παντελή, 55′ Mαλόνε / 41΄ Κάργας

ΣΚΟΡΕΡ: 77΄Κατσαντώνης / 21΄ Φερέρ, 53′ Γκερέρο, 90+5′ Καστέλ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάριος Χριστοφόρου

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης