Ο νόμος του «Αμμόχωστος» και η Σαλαμίνα στην 6άδα!

Μία ακόμη νίκη πανηγύρισε μπροστά στο κοινό της η Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος» και έβαλαν πλώρη για την εξάδα αφού με παιχνίδι περισσότερο, βρίσκονται στην 6η θέση με 15 βαθμούς.

Άφησαν μάλιστα τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού πέντε βαθμούς πίσω ενώ μετά την επικράτηση και του Εθνικού, το συγκρότημα του Τόνι Κόσκελα έπεσε στην 10η θέση αφού παρέμεινε στους 10 βαθμούς.

Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΛ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μετά απο κάθετη του Γερολέμου στον Τσέρνιχ αλλά το πλασέ του δεν ήταν ιδανικό με την μπάλα να φεύγει έξω.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΛ, το κατάφερε η Νέα Σαλαμίνα που στο αμέσως επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ του αγώνα. Ο Μπεραχάνο βρήκε ωραία τον Ντιακιτέ που και αυτός με τη σειρά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Κονέ που με πλασέ απο κοντά νίκησε τον Μπέκερ.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά το γκολ ήταν αρκετά καλύτερη με την ΑΕΛ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στο 21ο λεπτό ο Κονέ λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο γκολ αλλά απο κοντά δεν κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Μπέκερ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Ντορεκαράει να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μούριελ αλλά δεν βρήκε στόχο καθώς έστειλε την μπάλα έξω.

Η ΑΕΛ στην πρώτη της επίσκεψη στη περιοχή της Νέας Σαλαμίνας ευτύχησε να σκοράρει με τον Τζάλμα να κάνει το σουτ απο πλάγια θέση και να νικάει τον Μελισσά και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα.Στο 60ο λεπτό ο Τσούκα δοκίμασε το πόδι του απο μακριά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Μελισσά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε στο 78ο λεπτό να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ μετά απο εκτέλεση κόρνερο Παπαγεωργίου πήρε την κεφαλιά ο Μούριελ απέκρουσε δύσκολα και στην επαναφορά ο Ντορεγκαράι έκανε το σουτ και έγραψε το 2-1.

Η ΑΕΛ στα τελευταία στάδια του αγώνα πίεσε για την ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στο 88ο λεπτό αλλά ο Αντρέου μετά απο γύρισμα του Μόρσει δεν μπόρεσε απο κοντά να βρει στόχο στέλνοντας τη μπάλα έξω

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο (81΄ Τσέλεα), Καρλίτος (59΄ Μιγκελίτο), Νάρσινγκ (70΄ Φερνάντες), Ντουρμισάι (46΄ Κουζμάνοβιτς), Κονέ (59΄ Παπαγεωργίου), Ντορεγκαράι.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Τσούκα, Σωτηρίου (46΄ Φιλίποβιτς), Μπάστο, Τζάλμα, Μαρς (46΄ Μόρσεϊ), Μεντόγεβιτς (70΄ Παπαφώτης), Τσέρνιχ, Σρνιτς, Γερολέμου (70΄ Μορέιρα), Μακρής (81΄ Ανδρέου).

ΣΚΟΡΕΡ: 3΄ Κονέ, 77΄ Ντορεγκαράι / 50΄ Τζάλμα

KIΤΡΙΝΕΣ: 19΄ Ντουρμισάι, 44΄ Ντιακίτε, 72΄ Μπεχαράνο / 31΄ Τσούκα, 37΄ Κόσκελα (προπονητής), 76΄ Μακρής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Σολωμού

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος