Έξι γκολ, δύο κόκκινες και πρώτη νίκη για Λένον! (pics)

Η Ομόνοια νίκησε με 4-2 την ΠΑΕΕΚ στο «Γ.Σ.Π», σε ένα αγώνα που είχε δύο κόκκινες κάρτες, μία για κάθε ομάδα.

Μάταβζ, Μιξ και Τσέποβιτς(2) σκόραραν για τους γηπεδούχους, Βαρέλα και Κωμοδίκης για την ΠΑΕΕΚ.

Οι «πράσινοι» πέρασαν ξανά στην πρώτη θέση του Β’ ομίλου με 36 βαθμούς. Παραμένει στους 15 βαθμούς η ΠΑΕΕΚ και την τελευταία θέση.

Ο αγώνας:

Φάσεις με το σταγονόμετρο στα πρώτα 45 λεπτά στο «Γ.Σ.Π» και πολύ αργός ρυθμός στον αγώνα.

Στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ζαχαρίου με μία μπαλιά έβγαλε τον Μάταβζ τετ-α-τετ με τον Παναγιώτου με τον επιθετικό των γηπεδούχων να πλασάρει ιδανικά για το 1-0 στο 26ο λεπτό.

Η απάντηση από την ΠΑΕΕΚ ήρθε άμεσα αφού 8 λεπτά αργότερα και μετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Μιλτς έδωσε τον Βαρέλα που δεν αστόχησε απέναντι στον Φαμπιάνο για το 1-1.

Στο 36′ ο Λοίζου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της ΠΑΕΕΚ, στην μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο:

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο ημίχρονο με την Ομόνοια να βρίσκει νωρίς νέο προβάδισμα με τον Μιξ Ντίσκερουντ στο 45′. Ο Μποτεάγκ μοίρασε την μπάλα στα αριστερά και τον Λέζιακς, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Αμερικάνος βρέθηκε μόνος στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ για 2-1.

Ακριβώς με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Χουμποτσάν είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Καπαρτή. Ο διαιτητής Χατζηγεωργίου αρχικά δεν έδειξε καν φάουλ όμως μετά από παρέμβαση του VAR απέβαλε τον αμυντικό των «πρασίνων».

Αν και με 10 παίκτες η Ομόνοια στο 67′ έφτασε και σε 3ο γκολ με τον Τσέποβιτς να εκμεταλλεύεται την συστημένη μπάλα από τον Λοίζου για το 3-1.

Στο 69′ ήταν η σειρά της ΠΑΕΕΚ για κόκκινη κάρτα αφού ο Ράμος είδε την δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Λέζιακς, και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο Μάρκο Τσέποβιτς στο 77′ με δεύτερο προσωπικό του γκολ τελείωσε την υπόθεση νίκη για την Ομόνοια.

Η ΠΑΕΕΚ στο 83′ απείλησε με τον Ενόχ όμως ο Φαμπιάνο βγήκε έγκαιρα και κράτησε το 4-1.

Ότι δεν κατάφερε ο Ενόχ το κατάφερε ο Κωμοδίκης στο 89′ για το τελικό 4-2.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ψάλτης (71΄Παναγιώτου) Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Μπασιρού, Μιξ (71΄Χάμπος) Ζαχαρίου (45+1΄Μποτεάκ) Λοΐζου, Λοβέρα (61΄Λανγκ) Μάταβζ (61΄Τσέποβιτς)

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ολιβέιρα, Χαραλάμπους (72΄Τίμερμανς) Βαρέλα (72΄Νούνιτς) Καπαρτής (57΄Ενόχ) Μιλτς (72΄Κωμοδίκης) Ράμος, Βίλεμ, Κούρο, Φραγκέσκου, Νεοφύτου (98)

Κίτρινες: Μπασιρού

Κόκκινες: Χούμποτσαν/ Ράμος