ΠΑΤΗΣΕ ΚΟΡΥΦΗ με διπλάρα στο ντέρμπι/Παιχνίδι με… ένταση

Σε ένα παιγνίδι πραγματικό ντέρμπι με ένταση, φάσεις και δράμα, η Ανόρθωση πήρε σπουδαίο διπλό απέναντι στην ΑΕΛ με 3-1.

Προηγήθηκε 2-0 η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε κάρτα ο Φιλίποβιτς στις καθυστερήσεις, αλλά η ΑΕΛ δεν τα παράτησε, μείωσε νωρίς στην επανάληψη και πάλεψε για την ισοφάριση μέχρι το τέλος.

Στο 90’+8 η Ανόρθωση βρήκε τρίτο τέρμα με τον Τιουνέ με τον Μούριελ να είχε προωθηθεί στην περιοχή των φιλοξενουμένων και κάπου εκεί τελείωσε το παιγνίδι.

Ένα παιγνίδι που αφήνει ένα τεράστιο πλήγμα για την Ανόρθωση καθώς τραυματίστηκε σοβαρά ο Γκερέρο.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιγνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με την Ανόρθωση μόλις στο 7’ να σκοράρει με τον Τσίκο αλλά το τέρμα να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ.

Όσο περνούσε η ώρα η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία στο παιγνίδι, με την ΑΕΛ στο 18΄ να έχει την πρώτη της προϋπόθεση όταν Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης, έκανε το γύρισμα προς το Μακρή που ήταν μόνος μπροστά από τη μικρή περιοχή αλλά ο Τεχέρα έβαλε την προβολή τελευταία στιγμή και έβγαλε σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση όμως είχε κερδίσει μέτρα με τους παίκτες της ΑΕΛ να κάνουν το εύκολο λάθος και στο 22’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Τσούκα μέσα στην περιοχή. Πέναλτι το οποίο δύο λεπτά αργότερα μετέτρεψε σε τέρμα ο Γκερέρο.

Ο εκπληκτικός Ισπανός δύο λεπτά αργότερα με μαγικό άγγιγμα της μπάλας έβγαλε τον Καστέλ φάτσα απέναντι στον Μουριέλ, με τον Ισπανό να πλασάρει ψύχραιμα και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας τους.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 31’ ένα σουτ του Ανδρέου έβγαλε σε κόρνερ ο Μιχαήλ. Στο επόμενο λεπτό η Ανόρθωση είχε τεράστια ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα, με τον Γκερέρο να βρίσκει με μαγική πάσα τον Καστέλ, αυτός απέναντι στον Μούριελ έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ κράτησε το 0-2.

Στο 37’ η ΑΕΛ είχε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης, γύρισε τη μπάλα η οποία κατέληξε προς τα έξω, με τον Μεντόγεβιτς να κάνει το δυνατό πλασέ αλλά η μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα πολύ καλή ευκαιρία με την άμυνα της Ανόρθωσης να αδυνατεί να διώξει τη μπάλα, τον Τσέρνιχ να κάνει το ωραίο πλασέ αλλά η μπάλα να φεύγειμόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η συνέχεια όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Ανόρθωση. Στο 45’+3 οι παίκτες των γηπεδούχων έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Ο Καστέλ ήταν μόνος απέναντι στον Μούριελ, προτίμησε το σουτ ο Τσίκο. Ένα λεπτό αργότερα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Τεχέρα έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στον Μούριελ.

Και εκεί που οι δύο ομάδες ήταν έτοιμες να πάνε στην ανάπαυλα, ήρθε μία φάση που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Φιλίποβιτς χτύπησε εκτός φάσης τον Τσίκο και μετά από παρέμβαση του VAR δέχθηκε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες την ώρα που η ΑΕΛ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Όμως το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΛ, καθώς στο 52 ο Μόρσεϊ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης και με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε σε 2-1 βάζοντας την ομάδα του στο παιγνίδι.

Η Ανόρθωση αδυνατούσε να κρατήσει σωστά τη μπάλα με την ΑΕΛ να είναι επικίνδυνη και τον Τσέρνιχ στο 67’ να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΛ απείλησε ξανά στο 71΄ με τον Μόρσεϊ να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Τζάλμα το σουτ από τα πλάγια αλλά η μπάλα να φεύγει πολύ έξω.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με 10 ήταν συνεχώς στην επίθεση με την Ανόρθωση να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα.

Στο 90’+2 ο Τσέρχνχ έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Μιχαήλ να βγάζει σε κόρνερ και να κρατάει το 1-2 για την ομάδα του.

Οι χώροι άνοιξαν και για τις δύο ομάδες με τον Μηνά Αντωνίου στο 90’+4 να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα να κοντράρει στον Σωτηρίου και να φεύγει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, η μπάλα έφθασε στον Αντωνίου ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 90’+8 η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ με τον Μούριελ να μπαίνει στην περιοχή της Ανόρθωσης, η άμυνα της ομάδας της Αμμοχώστου απομάκρυνε με την μπάλα να φτάνει στον Τιουνέ ο οποίος από τα 30 μέτρα σε κενή εστία έκανε το 3-1 για την Ανόρθωση και κλειδώνοντας τη νίκη για τους φιλοξενουμένους.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Σέρνιτς, Χέντι (25’ Τσέρχνιχ), Φιλίποβιτς, Τσούκα (46’ Φραντζής), Μόρσεϊ, Μακρής (85’ Μπεραχίνο), Τζάλμα, Ντέγοεστ (13’ Σωτηρίου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ (81’ Γκασάμα), Γκερέρο (64’ Ιωάννου), Τιουνέ, Παρούτης (78’ Κορρέια), Κορρέα, Τσίκο (78’ Αντωνίου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μόρσεϊ, Ολιβέιρα / Κάργας, Τσίκο, Παρούτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Φιλίποβιτς (απευθείας) / –

Διαιτητής: Carvalho Nobre Antonio Emanuel
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος