Σπουδαία νίκη ΑΠΟΕΛ στην Πάφο με σφραγίδα ανωτερότητας!

Το ΑΠΟΕΛ πέτυχε μια από τις σημαντικότερες μέχρι τώρα νίκες του στη σεζόν κερδίζοντας με 1-0 την Πάφο στην έδρα της και δεν άφησε την αντίπαλό του να τον πιάσει στην κορυφή (θα ήταν τριπλή ισοβαθμία με Ομόνοια που θα γινόταν τετραπλή με αυριανή νίκη του Άρη), πηγαίνοντας ξανά στο +3 από τη δεύτερη θέση.

Το «χρυσό» γκολ για τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι επιπλέον έστειλαν την Πάφο στο -6, το σκόραρε στο 54ο λεπτό ο Τσεπάκ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ζέφτε Βιτάλ.

Αυτή ήταν η δέκατη νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια για την ομάδα της Λευκωσίας η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ η Πάφος δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα (μετά από εκείνη από την Καρμιώτισσα), υποχωρώντας στην τέταρτη θέση (θα πέσει πέμπτη αν κερδίσει ο Άρης τη Δόξα).

O αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο στο μεγαλύτερο μέρος του δεν είχε καλό ρυθμό, ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται κυρίως σε παιχνίδι αλληλο-εξουδετέρωσης, ενώ δε βοήθησαν ούτε οι αρκετές διακοπές για να πάρει έναν πιο γρήγορο ρυθμό η αναμέτρηση.

Μετά το 30’ ο ΑΠΟΕΛ έκανε την πρώτη απόπειρα να απειλήσει, με τον Βιτάλ  να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ντονγκαλά ο οποίος την άφησε να περάσει, ενώ βρισκόταν σε καλή θέση και θα μπορούσε να είχε τελειώσει τη φάση.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την ευκαιρία να γίνουν επικίνδυνοι, με τον Ντάλσιο να βγάζει ωραία κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια, ο οποίος δοκίμασε για το τελείωμα όμως ο Γκολντάρ παρενέβη σωτήρια με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με τον Μαρκίνιος να πατάει περιοχή, και να αιφνιφιάζει με ένα σουτ τον Ίβουσιτς, ο οποίος έδιωξε δύσκολα αλλά σωτήρια σε κόρνερ.

Από πλευράς Πάφου, οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως αποδείχτηκε ανούσια καθώς δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Μπέλετς.

Στο δεύτερο μέρος, με μια καλή στιγμή άρχισε η γηπεδούχος ομάδα, με τον Βαλακάρι να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Μπρούνο ο οποίος ωστόσο αστόχησε.

Στο 51’ η Πάφος είχε καλή στιγμή με τον Ικόκο να κάνει το σουτ από πλάγια θέση όμως ο Μπέλετς διάβασε τη φάση, έκλεισε σωστά τη γωνία του και έδιωξε.

Παρά το φαινομενικά καλύτερο ξεκίνημα της Πάφου στο β’ μέρος, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 54’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιτάλ, ο Τσεμπάκ  με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας σε θέση οδηγού τους γαλαζοκίτρινους.

Στο 60΄οι γαλαζοκίτρινοι πλησίασαν το δεύτερο γκολ όμως στάθηκαν άτυχοι καθώς το σουτ του Ντάλσιο λίγο έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Στο 72’ ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει με τον Τομανέ να φεύγει γρήγορα όμως προτού βάλει το πόδι για το σουτ, βγήκε έγκαιρα ο Ίβουσιτς.

Στο 83’ η Πάφος είχε μια καλή στιγμή με τον Μπότσκαϊ να εκτελεί κόρνερ και τον Ναμ να πιάνει καλή κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Στο 90+4’ ο Γκολντάρ με ένα γυριστό σουτ επιχείρησε να κάνει κάτι το εντυπωσιακό όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε πάνω από την εστία του Μπέλετς.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο (78΄ Δημητρίου), Κβίντα, Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (65΄ Πελάτζιο), Βαλακάρι (65΄ Αμπντουσαλάμοφ), Μπρούνο (65΄ Τουμάσι), Ζάιρο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Βιτάλ (58΄ Ντβάλι), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (87΄ Σαρφό), Μαρκίνιος (70΄ Δώνης), Εντονγκαλά, Κβιλιτάια (70΄ Τομανέ).

ΣΚΟΡΕΡ: – / 54΄ Τσεμπάκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38΄ Μποτσκάι, 45+4΄ Γκολντάρ, 89΄ Ναμ 4΄ Βιτάλ, 28΄ Μαρκίνιος, 38΄ Βιγιαφάνες, 85΄ Πέτροβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sundberg Jakob Alexander (Δανία)

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Skytte Victor Skovbaek

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Risum Rene

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Kehlet Jakob (Δανία)

AVAR: Δημητριάδης Μάριος

Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης