Το έφερε τούμπα και πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στο Λεμεσιανό ντέρμπι με 2-1 επί του Απόλλωνα για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ.

Προηγήθηκε ο Απόλλωνας στο 37’ με τον Σαγάλ, πέτυχε δύο γκολ στην επανάληψη η ΑΕΛ, πρώτα με τον Μακρή στο 61’ και μετά με τον Ανδρέου στο 77’ για να ανατρέψει το σκορ.

Ακυρώθηκε γκολ του Κρμέντσικ στο 90’+3 για οφσάιντ μετά από εξέταση της φάσης από το VAR.

Με ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων ξεκίνησε το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά αλλά στη συνέχεια τα πνεύματα ηρέμησαν.

Ο αγώνας

Χωρίς φάσεις κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά είχαμε αρκετή ένταση μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων. Ενδεικτικό το γεγονός ότι πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, υπήρξαν τρεις κίτρινες κάρτες στο παιχνίδι, από μία σε παίκτες των δύο ομάδων όπως επίσης και στον Πάμπλο Ματσίν.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πατούσε λίγο καλύτερα στο γήπεδο και ήταν η ομάδα που ολοκλήρωσε τις περισσότερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως κάποια τελειώματα των παικτών των γηπεδούχων δεν ανησύχησαν την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη σπουδαία φάση στο παιχνίδι ήρθε για την ΑΕΛ στο 30’ με τον Μακρή να μπαίνει στην πορεία της μπάλας μετά από παράλληλο γύρισμα του Κα από τα δεξιά, να κάνει το πλασέ από κοντά αλλά να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Όχι μόνο αυτό, αλλά ο Απόλλωνας στο 37’ στην πρώτη του τελική στο παιχνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Ο Πέρετζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Σαγάλ στα αριστερά ο οποίος με ένα καταπληκτικό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για τους τυπικά φιλοξενουμένους, στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια άλλη σπουδαία φάση για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ αξιοποιώντας τη μοναδική ευκαιρία που βρήκε στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη ανήκε στην ΑΕΛ με τον Κα στο 57’ να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά αλλά οι παίκτες της ΑΕΛ δεν πρόλαβαν να μπουν στην πορεία της μπάλας για να τη στείλουν στα δίχτυα.

Ένα σουτ του Κολ δύο λεπτά αργότερα έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια και στην επόμενη φάση του αγώνα, είχαμε τέρμα για την ΑΕΛ η οποία ισοφάρισε σε 1-1. Στο 61’ λοιπόν ο Κα απέφυγε στα αριστερά τον Νταρίκουα, έκανε τη σέντρα και ο επερχόμενος Μακρής με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Απόλλωνας στο 67’ είχε τεράστια φάση για να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ, με τον Κρμέντσικ μετά από σέντρα του Κολ από τα αριστερά, αμαρκάριστος στην περιοχή να κάνει την περιοχή αλλά να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Μάλιστα στο 70΄ ο Απόλλωνας είχε νέα σπουδαία φάση, με τον Σαγάλ μετά από κάθετη του Ντανίλο να φεύγει απέναντι στον Ανέστη, να κάνει το πλασέ αλλά να βγάζει σωτήρια ο Ανέστης.

Και αφού δεν πέτυχε το γκολ ο Απόλλωνας στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που βρήκε, το πέτυχε η ΑΕΛ μετά από συνεργασία των δύο νεαρών της που μόλις είχαν μπει στο παιχνίδι! Συγκεκριμένα στο 77’ ο Θεμιστοκλέους πέρασε τη μπάλα δεξιά στον Ανδρέου, μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και με ένα εξαιρετικό πλασέ έβαλε την ομάδα το μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα στο 82’ ο Ανδρέου μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Μακρή, είχε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα προσωπικά του αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε έξω.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 89’ μπροστά στην εστία ο Κρμέντσικ μετά από παράλληλο γύρισμα του Μαλεκκίδη δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά μετά σήκωσε σωστά το σημαιάκι ο βοηθός, ενώ το σουτ του Μαλεκκίδη στο 90’+3 κατέληξε στον Ανέστη.

Στο ίδιο λεπτό μάλιστα ο Κρμέντσικ μετά από κεφαλιά του Μπακένγκα βγήκε απέναντι στον Ανέστη και με πλασέ ισοφάρισε, αλλά μετά από εξέταση της φάσης από το VAR το τέρμα ακυρώθηκε.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη με ανατροπή.

ΑΕΛ: Ανέστης, Τσούκα, Μπάστο, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Παπαφώτης, Σέρνιτς (69’ Μαρς), Μορέιρα (46’ Μίντσεφ), Μακρής (87’ Νεοφύτου), Μεντόζα (75’ Θεμιστοκλέους), Κα (75’ Ανδρέου).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λέουβενμπεργκ, Σάντος (68’ Φιλιώτης), Πεϊμπερνς, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Κολ (85’ Μπακένγκα), Αρτεάν, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Βαλμπουενά (68’ Σπόλιαριτς), Πέρετζ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσούκα, Παπαφώτης / Σάντος, Ματσίν, Σαγάλ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης