ΤΡΙΠΟΝΤΟ με Μοντνόρ σε ένα παιχνίδι με ΠΑΘΟΣ, ΕΝΤΑΣΗ και… χαμένες ευκαιρίες από τον Απόλλωνα

Τεράστια νίκη πέτυχε απόψε ο Άρης επί του Απόλλωνα με 0-1 με χρυσό σκόρερ τον Μοντνόρ στο 17′.

Ο Άρης ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς, μαζί με Ομόνοια και Πάφο, ενώ ο Απόλλωνας με 29 μένει πολύ μακριά από την εξάδα και τα περιθώρια στενεύουν.

Με 10 παίκτες από το 72’ ο Άρης μετά την κόκκινη του Καζού με τον Απόλλωνα να έχει κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες αλλά να μην μπορεί να πετύχει ένα τέρμα.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι με περισσότερη επιθετική διάθεση από τον Απόλλωνα και τους τυπικά γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν χώρο να βγουν στην κόντρα.

Η πρώτη τελική ήρθε για τον Απόλλωνα στο 9’ με ένα διαγώνιο σουτ του Μαλεκκίδη μέσα στην περιοχή το οποίο όμως ήταν πολύ αδύνατο και κατέληξε απευθείας στον Βανά Άλβες.

Ο Άρης απάντησε στο 14’ με ένα σουτ του Νίκολιτς έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στον Χάμπο, πήρε ύψος και έφυγε κόρνερ λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Άρης εξαργύρωσε την επιθετικότητά του με ένα τέρμα. Ο Μοντνόρ έκλεψε τη μπάλα, ήταν η γρήγορη αντεπίθεση που ακολούθησε με τον Μπένγκτσον να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Μοντνόρ με πολύ ωραίο πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Μετά το τέρμα που πέτυχε ο Άρης ο Απόλλωνας κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Βανά Άλβες, την ώρα που ούτε ο Άρης μπορούσε να δημιουργήσει τις δικές του ευκαιρίες.

Η πρώτη πολύ καλή φάση του Απόλλωνα ήρθε στο 39’. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη, ο Μαλεκκίδης από κοντά έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ουρόσεβιτς και έφυγε κόρνερ.

Για τον Άρη η επόμενη τελική μετά το τέρμα που πέτυχε ήρθε στο 45’ με ένα σουτ του Καζού το οποίο όμως ήταν πολύ άστοχο με τη μπάλα να φεύγει πολύ μακριά από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Στο 45’+5 ο Μαλεκκίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπακένγκα προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας αλλά δεν την βρήκε όπως θα ήθελε με τη μπάλα να φεύγει μακριά από την εστία.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαλεκκίδης έκανε το απευθείας βολέ μετά από σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά αλλά η μπάλα χτύπησε στον Σανέ με τον Βανά Άλβες να προλαβαίνει πριν η μπάλα φύγει έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ένα ημίχρονο από το οποίο έλειψαν οι καλές φάσεις αλλά ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το καλύτερό του ξεκίνημα πετυχαίνοντας ένα τέρμα με το οποίο πήρε κεφάλι στο σκορ.

Δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης έχασε μεγάλη φάση για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Καζού και Κακόριν αντάλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο πρώτος με ωραία προσποίηση ελευθερώθηκε από το μαρκάρισμα, έκανε το φαλτσαριστό πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

Ο Απόλλωνας όμως έβγαλε αρκετή επιθετικότητα και έφτανε εύκολα στην περιοχή του Άρη. Μάλιστα στο 55’ ο Μάρκες ισοφάρισε με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Μαλεκκίδη από τα αριστερά αλλά μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Πορτογάλο να είναι ελάχιστα εκτεθειμένος.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι επιθετικός και στο 60 είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Μετά από σέντρα του Κοστάκε από τα δεξιά, ο Μπακένγκα με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Νταρίκουα έκανε το μακρινό σουτ με τον Βανά Άλβες με μία εκπληκτική απόκρουση να στέλνει τη μπάλα κόρνερ και να στερεί το τέρμα από τον αμυντικό του Απόλλωνα. Στην εξέλιξη της φάσης και το κόρνερ ο Μάρκες έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε παράλληλα με την εστία.

Στο 71’ ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει με τον Σαβό να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Νίκολιτς να μην προλαβαίνει σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Άρη με τον Καζού να δέχεται για μαρκάρισμα στον Νταρίκουα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε λίγα λεπτά και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 78’ ο Μαλεκκίδης προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κορμί του Μάτισικ.

Ο Απόλλωνας μετά την κόκκινη κάρτα του Καζού έριξε όλο το βάρος στην επίθεση αλλά ο Άρης κρατούσε καλά στην άμυνα και δεν επέτρεπε στους παίκτες των τυπικά γηπεδούχων να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση.

Η μεγάλη φάση ήρθε στο 88’ με τον Νταρίκουα να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, ο Μάρκες εντελώς μόνος απέναντι στον Βανά να κάνει το πλασέ όμως είναι να μην έχει δύναμη με τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει.

Στο 90’+1 ο Μαλεκκίδης προσπάθησε με γυριστό να απειλήσει αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά και απευθείας στον Βανά Άλβες.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Απόλλωνα να παίρνει μία σπουδαία νίκη που τον φέρνει στην τρίτη θέση και το πιο σημαντικό, στο πλην 4 από την πρώτη θέση μετά και την ήττα του ΑΠΟΕΛ από τον Εθνικό, την ίδια ώρα που δυσκόλεψε πολύ η εξάδα για τον Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Κρμέντσικ (41’ Μπακένγκα), Μαλεκκίδης, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε (77’ Ποντικός), Μάρκες, Κολ.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (77’ Μάτισικ), Μπράουν, Κακόριν (86’ Στεπίνσκι), Γκομίς (64’ Μπρόρσον), Σανέ, Νίκολιτς (86’ Σπόλιαριτς), Μοντνόρ (46’ Σαβό), Ουρόσεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταρίκουα, Ματσίν, Ποτικός / Κακόριν, Μπράουν, Γίνιγκεν, Μάτισικ, Ουρόσεβιτς, Βανά, Σπόλιαριτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Καζού (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Kabakov Georgi Nikolov
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος