Ανάσταση για Έβερτον, γονάτισε την Άρσεναλ και έκανε δώρο στη Σίτι!

Στάση… Έβερτον για Άρσεναλ. Στο ντεμπούτο του Ντάις στον πάγκο τους, τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 1-0 των Λονδρέζων, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη από τον Οκτώβριο. Κερδισμένη και η Μάντσεστερ Σίτι.

PREMIER LEAGUE-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-0

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Έκανε το θαύμα του ο Σον Ντάις, μόλις σε λίγες ημέρες. Η Έβερτον κέρδισε με 1-0 την πρωτοπόρο Άρσεναλ στο ντεμπούτο του Άγγλου τεχνικού στον πάγκο της, έκανε άλμα παραμονής κι έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου. Εκτός ζώνης υποβιβασμού τα «ζαχαρωτά», στο +5 από τη Σίτι η Άρσεναλ και με τα ίδια ματς πλέον.

Το ματς δεν είχε ρυθμό και φάσεις στο πρώτο 20λεπτο με την πρώτη υποψία ευκαιρίας να είναι μια κεφαλιά του Ονάνα στο 21’, με την μπάλα να περνά έξω. Η Έβερτον έβγαζε πάθος στο χορτάρι και δεν άφησε την Άρσεναλ να επιβάλει το παιχνίδι της ενώ στο 25’ ο Κάλβερτ Λιούιν έκανε το σουτ από δεξιά και ο Ράμσντεϊλ του είπε όχι.

Πρώτη ήττα των «κανονιέρηδων» από τις 4 Σεπτεμβρίου, όταν και είχαν χάσει με 3-1 από τη Γιουνάιτεντ!

Η πρώτη στιγμή στην οποία οι «κανονιέρηδες» βρήκαν χώρο ήρθε στο 30ο λεπτό. Ο Σακά από δεξιά βρήκε τον Ενκετιά, εκείνος πήρε όμορφα την μπάλα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά έξω. Τρία λεπτά μετά, ο Ονάνα πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Κάλβερτ Λιούιν δεν βρήκε την μπάλα για λίγο μέσα στη μικρή περιοχή ενώ στο 34’ η κεφαλιά του Ντουκουρέ πέρασε λίγο έξω.

Στο 39ο λεπτό ο Σακά έπιασε το μονοκόμματο σουτ από δεξιά αλλά ο Κόαντι έσωσε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 45+3’ ο Κόουλμαν σέντραρε από δεξιά και ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Ράμσντεϊλ.

Στο 58ο λεπτό Ενκετιά έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Έντεγκααρντ πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι ενώ στο 60’ ήρθε το γκολ για την Έβερτον. Ο ΜακΝίλ εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Ταρκόβσκι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 78ο λεπτό ο Πίκφορντ έβγαλε δύσκολα το σουτ του Τροσάρ ενώ στο 80’ ο Σακά αστόχησε από δεξιά και στο 82’ το φαλτσαριστό σουτ του Τροσάρ πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Ζιντσένκο στο 90+2’.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Μικολένκο, Ταρκόβσκι, Κόαντι, Κόουλμαν, Γκέιγ, Ιβόμπι, Ονάνα, ΜακΝίλ, Ντουκουρέ, Κάλβερτ Λιούιν (62’ Μοπέ)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (85’ Τομιγιάσου), Ζιντσένκο, Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Έντεγκααρντ (77’ Βιέιρα), Παρτέι (59’ Ζορζίνιο), Τζάκα, Σακά, Μαρτινέλι (59’ Τροσάρ), Ενκετιά