Κυνικό τρίποντο για τη Σίτι

Έστω κι αν δεν εντυπωσίασε, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 2-1 τη Γουέστ Χαμ και συνεχίζει τη μάχη της για τον τίτλο, ελπίζοντας σε κάποιο δώρο από τη συμπολίτισσα…

Στο 6ο λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Αντόνιο στον Μπενραχμά, ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ ενώ στο 7’ το δυνατό σουτ του Γουόκερ, έφυγε μόλις έξω και στο 11’ η κεφαλιά του Αντόνιο πέρασε λίγο έξω. Στο 13’ ο Έντερσον πρόλαβε τον Αντόνιο ενώ στο  16’ μετά από κόρνερ, ο Λαπόρτ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Φαμπιάνσκι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπερνάρντο Σίλβα σκόραρε με διαγώνιο σουτ από αριστερά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 28’ το σουτ του Στέρλινγκ πέρασε μόλις έξω.

Η Σίτι ανέβασε στροφές και σ το 33ο λεπτό ο Μαχρέζ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γκιντογκάν από κοντά πλάσαρε για το 1-0 ενώ στο 37’ ο Τζόνσον έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από διαγώνιο σουτ του Στέρλινγκ από δεξιά. Στο 42ο λεπτό ο Φαμπιάνσκι απέκρουσε τα διαδοχικά σουτ των Κανσέλο και Γκιντογκάν.

Στο 56’ η Σίτι έφυγε στην κόντρα και ο Ζέσους τσίμπησε από τον Φαμπιάνσκι αλλά ο Κρέσγουελ έσωσε με τάκλιν στη γραμμή ενώ στο 78’ ο Έντερσον έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Ντέκλαν Ράις. Στο 70ο λεπτό ο Φαμπιάνσκι βγήκε και πρόλαβε σωτήρια τον Γκιντογκάν και  στο 90’ ο Φερναντίνιο που μόλις είχε μπει στο ματς, έκανε το 2-0 με όμορφο σουτ. Με τη σέντρα ο Μπερνάρντο έφυγε μπροστά αι  σκόραρε με παλσεδάρα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 90+4′ ο Λαντσίνι με απίθανο σουτ από μακριά, μείωσε σε 2-1.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Στέρλινγκ (87’ Φερναντίνιο), Ζέσους

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Μαζουακού (74’ Μπόουεν), Κρέσγουελ (61’ Τσουφάλ), Ζουμά, Ντόουσον, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς, Μπενραχμά (59’ Λαντσίνι), Αντόνιο

Πηγή: aek365.org