Άλωσε το «Έμιρεϊτς» και έριξε την Άρσεναλ από την κορυφή η Γουέστ Χαμ

Στην Γουέστ Χαμ το λονδρέζικο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Premier League! Τα «Σφυριά» με γκολ των Σούτσεκ, Μαυροπάνου κέρδισαν με 2-0 την Άρσεναλ εκτός έδρας, επέστρεψαν στις νίκες και βρέθηκαν στο -3 από την πεντάδα, ενώ ταυτόχρονα έριξαν και τους «Κανονιέρηδες» από την κορυφή της βαθμολογίας. Για πρώτη φορά κερδίζει την Άρσεναλ εκτός έδρας ο Ντέιβιντ Μόγιες, μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής η Λίβερπουλ, που έμεινε μόνη στην 1η θέση.

Μόλις στα 48 δευτερόλεπτα η Γουέστ Χαμ δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, αλλά το γυριστό του Γουόρντ-Πράους πέρασε λίγο άουτ και στο 3’ η Άρσεναλ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Σάκα. Στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Έμερσον έκανε την σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Άρσεναλ δεν έδιωξε πειστικά, με αποτέλεσμα ο Μπόουεν να πάρει το ριμπάουντ και να πασάρει στον Σούτσεκ, που με την σειρά του πλάσαρε σωστά για το 0-1.

Στο 28’ το πλασέ του Σάκα δεν βρήκε στόχο και δύο λεπτά αργότερα ο Αρεολά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Άγγλου εξτρέμ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση και στο 35’ έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Γκάμπριελ από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα έξω και στο 42’ το σουτ του Σάκα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53ο λεπτό έφτασε και πάλι κοντά στο να ισοφαρίσει, όμως το μακρινό σουτ του Ράις «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι του Αρεολά, ωστόσο αυτή που κατάφερε να σκοράρει πρώτη στην επανάληψη ήταν η Γουέστ Χαμ στο 56’, όταν ο Γουόρντ-Πράους εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαυροπάνος με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 65’ και το 67’ οι κεφαλιές του Ζεσούς δεν στάθηκαν ικανές για να νικήσουν των γκολκίπερ των «Σφυριών» και στο 90ο λεπτό ο Αρεολά είπε όχι στον Έντεγκαρντ. Στο 90+6’ η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι, με τον Μπενράχμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Ράγια να αποκρούει.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Ζιντσένκο(64’ Ενκέτια), Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Γουάιτ, Ράις, Τροσάρ(79’ Σμιθ-Ρόου), Έντεγκαρντ, Μαρτινέλι(64’ Νέλσον), Σάκα, Ζεσούς

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Έμερσον, Ογκμπόνα, Μαυροπάνος, Κουφάλ, Άλβαρες, Σούτσεκ, Κούντους, Γουόρντ-Πράους, Πακετά(33’ Μπενράχμα), Μπόουεν

Πηγή: aek365.org