Από μηχανής… Ράις έσωσε στην Άρσεναλ από αδιανόητη γκέλα

Η Άρσεναλ βρέθηκε μια ανάσα από το να πετάξει δυο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Λούτον αλλά ο Ράις σκόραρε στο 90+7’ με κεφαλιά και της χάρισε τη νίκη με 4-3 σε ένα φοβερό παιχνίδι.

Επική ματσάρα στο «Kenilworth Road» με την Άρσεναλ να φεύγει με σημαντικό διπλό χάρη σε γκολ του Ράις στο 90+7’! Οι «κανονιέρηδες» έπαιξαν με τη φωτιά κόντρα στη Λούτον αλλά στο τέλος κέρδισαν με το εντυπωσιακό 4-3 και συνεχίζουν σταθερά στην κορυφή.

H Άρσεναλ μπήκε πολύ νωθρά στο πρώτο 20λεπτο αλλά με τη συμπλήρωσή του, στην πρώτη της φάση βρήκε το γκολ. Ο Ζεσούς εκτέλεσε γρήγορα το αράουτ από δεξιά, ο Σακά έκανε με τη μία το γύρισμα και ο Μαρτινέλι πλάσαρε για το 0-1.

Στο 23ο λεπτό ο Καμίνσκι είπε όχι σε σουτ του Ζεσούς και στο 25’ o Όσο με κεφαλιά μετά από κόρνερ έγραψε το 1-1. Στο 27ο λεπτό ο Καμίνσκι έσωσε μετά από σουτ του Ζεσούς και στο 32’ είπε όχι και σε προσπάθεια του Μαρτινέλι ενώ στο 39’ απέκρουσε και το σουτ του Σακά από δεξιά.

Ωστόσο στο 45ο λεπτό ο Γουάιτ έσκαψε όμορα από δεξιά και ο Ζεσούς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.

Κι όμως στο 49’ μετά από νέο κόρνερ ο Ραγιά έκανε τραγική έξοδο και ο Αντεμπάγιο με κεφαλιά έγραψε το 2-2. Και μάλιστα στο 57ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ έκανε την κίνηση από αριστερά, σούταρε συρτά και ο Ραγιά έχασε ξανά την μπάλα με αποτέλεσμα να έρθει το 3-2.

Το ματς είχε μυθικό ρυθμό και στο 60’ ο Ζεσούς από αριστερά έστρωσε έξυπνα στον Ζάβερτς που από κοντά πλάσαρε τον Καμίνσκι για το 3-3.

Στο 77’ το σουτ του Τροσάρ μέσα από την περιοχή κόντραρε και πέρασε μόλις έξω και στο 87’ ο Καμίσνκι έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χάβερτς ενώ στο 88’ το σουτ του Τροσάρ έφυγε μόλις έξω.

Κι όμως στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντεγκααρντ έκανε το γέμισμα και ο Ράις με κεφαλιά έκανε το 4-3!

ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Όσο, Μπάρκλεϊ, Αντεμπάγιο (62’ Τσονγκ), Καμπορέ, Μενγκί, Μπανζού (88’ Κλαρκ), Μπράουν (62’ Μόρις), Μπελ, Τάουνσεντ (62’ Ογκμπένε), Ντάουτι (88’ Τζάιλς)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (64’ Ζιντσένκο), Ράις, Έντεγκααρντ, Χάβερτς, Σακά, Ζεσούς, Μαρτινέλι (64’ Τροσάρ).

Πηγή: aek365.org