H Βίλα «καθάρισε» και την Άρσεναλ και φουλάρει για τίτλο!

Τρελαίνει κόσμο η Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι, που μετά τη Σίτι κέρδισε και την Άρσεναλ και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Μυθική εβδομάδα για την Άστον Βίλα η οποία μέσα σε λίγα 24ωρα κέρδισε δύο από τους διεκδικητές για τον τίτλο και μπήκε σφήνα ανάμεσά τους. Η ομάδα του Έμερι μετά τη νίκη επί της Σίτι μεσοβδόμαδα, λύγισε και την Άρσεναλ με 1-0 και πλέον βρίσκεται ένα βαθμό πίσω της και δύο πίσω από την πρωτοπόρο πλέον, Λίβερπουλ. Νέο ρεκόρ για τη Βίλα που μετρά 15 σερί εντός έδρας νίκες.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Βίλα αναπτύχθηκε πανέμορφα, ο Μπέιλι από δεξιά έστρωσε στον ΜακΓκίν ου γύρισε ιδανικά και πλάσαρε από κοντά για το 1-0. H Βίλα ήλεγξε τον ρυθμό και η πρώτη φάση της Άρσεναλ ήρθε στο 36ο λεπτό. Ο Μαρτινέλι πρόλαβε την έξοδο του Μαρτίνες αλλά ο Κάρλος έσωσε πάνω στη γραμμή και στο 39’ ο Χάβερτς έκανε το γύρισμα για τον Έντεγκααρντ που πλάσαρε από ιδανικό σημείο αλλά ο Μαρτίνες μπλόκαρε.

Η Άρσεναλ απείλησε ξανά στο 42ο λεπτό, με τον Ζεσούς να κάνει το σουτ και τον Μαρτίνες να σώζει και πάλι ενώ στο 57’ μετά από κόρνερ οι Μαρτίνες και Γουότκινς μπερδεύτηκαν αλλά τελικά ο Κάρλος έσωσε και πάλι στη γραμμή.

Στο 58’ ο Χάβερτς έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Έντεγκααρντ πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι ενώ στο 61’ η Βίλα έφυγε στην κόντρα και ο Ντιν έκανε το σουτ από αριστερά, με τον Ραγιά να λέει όχι.

Στην επόμενη φάση η Άρσεναλ σκόραρε με τον Σακά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 68’ ο Ραγιά απέκρουσε το σουτ του Ντιαμπί.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Άρσεναλ φάνηκε «σκασμένη», η Βίλα έμεινε πίσω και κράτησε σχετικά εύκολα το 1-0. Μοναδική φάση στην οποία ανησύχησε η ομάδα του Έμερι το ακυρωθέν γκολ του Ενκετιά στο 90+2′.

ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κονσά (66’ Κας), Ντιν (78’ Μορένο), Ντιέγκο Κάρλος, Ντόουγκλας Λουίζ, ΜακΓκίν, Καμαρά (66’ Ντεντόνκερ), Τίλεμανς (56’ Ράμσεϊ), Μπέιλι (46’ Ντιαμπί), Γουότκινς

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (90+4′ Νέλσον), Ράις, Χάβερτς, Έντεγκααρντ, Σακά, Ζεσούς (81’ Ενκετιά), Μαρτινέλι (70’ Τροσάρ).

πηγή: aek365.org