Η Μπράιτον σκαρφάλωσε στην 3η θέση με ανατροπή

Μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά η Μπράιτον κέρδισε με ανατροπή την Μπόρνμουθ (3-1) και βρέθηκε στην 3η θέση.

Η Μπράιτον βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπόρνμουθ αλλά στο τέλος κέρδισε με 3-1 και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με 9 αλλαγές ξεκίνησε ο Ντε Τζέρμπι σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ αλλά ξανά με 4-2-3-1. Στα δοκάρια ο Φερμπρούγκεν αντί του Στιλ, δεξιά ο Φέλτμαν αντί του Μίλνερ, στα στόπερ οι Γουέμπστερ και Ντανκ αντί των Φαν Χεκ και Ιγκορ Ζούλιο ενώ αριστερά παρέμεινε ο Εστουπινιάν. Σταθερός στα χαφ και ο Γκίλμουρ αλλά με τον Νταούντ δίπλα του αντί του Γκρος και μπροστά τους οι Γουέλμπεκ, Μπουονανότε και Αντινγκρά αντί των Μιτόμα, Μαρτς και Φάτι. Στην κορυφή επιστρέφει ο Φέργκιουσον αντί του Ζοάο Πέδρο.

Στο 16ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Μπόρνμουθ, με τον Κρίστι να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να αστοχεί ενώ στο  26ο λεπτό ήρθες το γκολ για την Μπόρνμουθ.

Ο Φερμπρούγκεν καθυστέρησε να διώξει, πιέστηκε από τον Κρίστι κι έχασε την μπάλα και ο Σολάνκε πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1. Η πρώτη υποψία φάσης για την Μπράιτον ήταν ένα σουτ του Μπουονανότε στο 34’ με τον Νέτο να μπλοκάρει εύκολα και στο

Στο 45+1’ μετά από κόρνερ η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της Μπόρνμουθ αλλά το σουτ του Ντανκ σταμάτησε στα σώματα και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκίλμουρ γέμισε από αριστερά και ο Κερκέζ πέτυχε αυτογκόλ με κεφαλιά για το 1-1.

Ο Ντε Τζέρμπι έριξε στο ματς τους Μιτόμα και Ανσού Φάτι στο 2ο μέρος  και με τη σέντρα οι δυο τους πίεσαν, έκλεψαν, άλλαξαν όμορφα στα αριστερά και ο Ιάπωνας από κοντά πλάσαρε για το 2-1.

Στο 50’ μετά ,από σέντρα του Μπίλινγκ από δεξιά οι Κρίστι και Σολάνκε δε βρήκαν την μπάλα για εκατοστά ενώ η κεφαλιά του Ντανκ στο 59’ πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο επόμενο λεπτό ο Γουέλμπεκ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Φάτι έκανε αδιανόητα κακό πλασέ εξ επαφής και στο 63’ ο Ζαμπάρνι απείλησε τον Φερμπρούγκεν με κεφαλιά.

Στο 70’ ο Σεμένιο πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ αλά ο Φερμπρούγκεν έσωσε και στο 77’ ο Εστουπινιάν σέντραρε από αριστερά και ο Μιτόμα με κεφαλιά έκανε το 3-1.

Στο 78’ ο Φερμπρούγκεν είπε όχι σε σουτ του Σεμένιο και στη συνέχεια ο Ντανκ έσωσε στη γραμμή και στο 84’ το σουτ του Μπρουκς από το πέναλτι σταμάτησε στον Εστουπινιάν.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούγκεν, Φέλτμαν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Εστουπινιάν, Μπουονανότε, Γκιλμουρ, Νταούντ (74’ Μπαλέμπα), Γουέλμπεκ (65’ Ζοάο Πέδρο), Αντινγκρά (87’ Λάμπτεϊ), Φέργκιουσον (46’ Φάτι)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Άαρονς, Κερκέζ, Ζαμπάρνι, Κέλι (83’ Σενέσι), Κρίστι (82’ Τραορέ), Κουκ, Μπίλινγκ (82’ Μπρουκς), Ταβερνιέ (64’ Σεμένιο), Κλάιφερτ (64’ Ουαταρά), Σολάνκε

πηγή: aek365.org