Η Σίτι τούμπαρε τη Λούτον κι επέστρεψε στις νίκες

Μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Μάντσεστερ Σίτι τα κατάφερε και επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Λούτον με σκορ 2-1. Ήττα για την Τσέλσι από την Έβερτον (1-0), διέλυσε τη Γουέστ Χαμ με 5-0 η Φούλαμ.

Μπορεί να φαινόταν πως η Σίτι θα φτάσει τα πέντε συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη, κάτι που πρώτη φορά θα συνέβαινε στην καριέρα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ωστόσο οι «πολίτες» πίεσαν τη νεοφώτιστη Λούτον έκαναν την ανατροπή, πήραν την εκτός έδρας νίκη με 2-1 και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχαν με τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς.

Έτσι, η ομάδα του Μάντσεστερ με το τρίποντο που πήρε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League μείωσε την απόσταση τους 4 πόντους από τη Λίβερπουλ που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ από την άλλοι οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη με μόλις 9 βαθμούς.

Η Σίτι είχε την κατοχή και πίεζε από την αρχή, ωστόσο η άμυνα της Λούτον ήταν πολύ σκληρή και δεν επέτρεπε πολλές ευκαιρίες. Στο 18ο λεπτό ο Ρόδρι επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τον Καμίνσκι να σώζει εντυπωσιακά, με τον Βέλγο κίπερ να σταματά επίσης ένα δυνατό σουτ του Φόντεν στο 27′.

Έξι λεπτά αργότερα (33′) ήρθε η πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων, με τον Έντερσον ωστόσο να μπλοκάρει εύκολα. Όλα έδειχναν πως το ματς θα πάει ισόπαλο στα αποδυτήρια, όμως στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η Λούτον «χτύπησε» με τον Αντεμπάγιο να κάνει το 1-0 με πολύ ωραία κεφαλιά επειτα από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Μάλιστα, σε ένα τρομερό στατιστικό, αυτό ήταν το 4ο γκολ του 25χρονου έχοντας τέσσερα σουτ στον στόχο όλη τη σεζόν στo αγγλικό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση των «πολιτών» αυξήθηκε, με τον Καμίνσκι να κάνει ακόμη μία μεγάλη επέμβαση. Στο 59ο λεπτό ο Ρούμπεν Ντίας βρέθηκε απέναντι από το τέρμα, σούταρε, αλλά ο Βέλγος απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε το 1-0.

Τελικά, τρία λεπτά αργότερα (62′) η Μάντσεστερ τα κατάφερε, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να ισοφαρίζει με ένα τρομερό πλασέ στην απέναντι γωνία με σουτ μέσα από την περιοχή. Έχοντας πλέον και το momentum υπέρ τους, οι «πολίτες» δεν πήραν το πόδι από το γκάζι και έφεραν… τούμπα το ματς με τον Γκρίλις. Ο Χούλιαν Άλβαρες πίεσε και έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε και την ασίστ και ο Άγγλος σκόραρε για το 2-1 στο 68ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.