Ο Ακέ έσπασε την κατάρα και έστειλε την Σίτι στους «16», σε επαναληπτικό Τσέλσι και Βίλα!

Με τον Ναθάνιελ Ακέ να γίνεται ο πρώτος παίκτης που σκοράρει στο νέο γήπεδο της Τότεναμ, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 1-0 από το Λονδίνο και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου, ενώ Τσέλσι και Άστον Βίλα έμειναν στο 0-0 και πλέον όλα θα κριθούν στο Μπέρμιγχαμ.

Τσέλσι-Άστον Βίλα: 0-0

Ισόπαλη δίχως τέρματα έληξε η αναμέτρηση της Τσέλσι με την Άστον Βίλα για τον τέταρτο γύρο του FA Cup και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του Μπέρμιγχαμ. Καταπληκτικό παιχνίδι από τους δύο τερματοφύλακες, Πέτροβιτς και Μαρτίνες.

Στο 10΄η Άστον Βίλα έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ, όμως ο Πέτροβιτς είπε όχι στον Τίλεμανς και στο 12’ είχε ακυρωθέν γκολ με τον Ντάγκλας Λουίζ. Στο 17’ ο Μαρτίνες είχε την απάντηση στην προσπάθεια του Μαντουέκε και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Αργεντινός σταμάτησε και το σουτ του Πάλμερ.

Στο 47ο λεπτό ο Πάλμερ απείλησε ξανά και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Ντιαμπί από δύσκολη γωνία δε στάθηκε ικανό για να νικήσει τον πορτιέρε των «μπλε», ο οποίος στο 74΄έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την προσπάθεια του Κας.

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ: 1-0

(Ακέ 88’)

Στον επόμενο γύρο του FA Cup η Σίτι! Οι «πολίτες», χάρη σε τέρμα του Ακέ στο 88’(πρώτο για την ομάδα του Μάντσεστερ στο νέο γήπεδο των Σπερς”) επικράτησαν με 1-0 της Τότεναμ εκτός έδρας και πανηγύρισαν την πρόκριση για τους «16» του αγγλικού κυπέλλου.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και στο 5’ σκόραρε με τον Μπομπ, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, καθώς ο νεαρός φορ ήταν για χιλιοστά εκτεθειμένος και στο 13’ ο Βικάριο μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Άλβαρες. Στο 45’ ο Μπομπ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Φόντεν έπιασε το σουτ με την μία, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά εκτός, ενώ στο 48ο λεπτό ο Άλβαρες έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει τους «πολίτες» μπροστά στο σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ορτέγκα είπε όχι στον Τζόνσον και στο 80’ ο πορτιέρε των «Σπερς» μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το γυριστό του Μπερνάρντο Σίλβα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η Σίτι έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο, αλλά το πλασέ του Ντε Μπρόινε από το ύψος του πέναλτι κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι και στο 86’ ο Βικάριο σταμάτησε και το πλασέ του Ντοκού. Τελικά στο 88ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βικάριο δεν έδιωξε καλά και ο Ακέ με προβολή από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Πηγή: aek365.org