Ο Ντιαλό έκανε το θαύμα στο 120+1′ κι έστειλε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα ημιτελικά του FA Cup

Το γκολ του Αμάντ Ντιαλό στις καθυστερήσεις της παράτασης ολοκλήρωσε την ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην παράταση κόντρα στη Λίβερπουλ και της έδωσε πρόκριση θρίλερ στα ημιτελικά του FA Cup.

Η Λίβερπουλ ήταν έτοιμη δύο φορές φορές να πανηγυρίσει την πρόκριση αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της πήρε την μπουκιά στο τέλος, πρώτα στέλνοντας το παιχνίδι στην παράτση και ύστερα επικρατώντας 4-3 με ανατροπή στον εξτρά χρόνο, σκοράροντας με τον Αμάντ Ντιαλό στο 120+1′, σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση για τα προημιτελικά του FA Cup.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” προηγήθηκαν με τον Σκοτ Μακτόμινεϊ, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ανατροπή στο τέλος του 1ου μέρους με τους Αλέξις Μακ Άλιστερ και Μοχάμεντ Σαλάχ, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες, αλλά να αφήνουν το καλό για το τέλος.

Ο Άντονι ισοφάρισε στο 87′, ο Μάρκους Ράσφορντ είχε τετ α τετ στις καθυστερήσεις κι ο Έλιοτ δοκάρι ενδιάμεσα, πετυχαίνοντας και το πρώτο γκολ της παράτασης. Ο Ράσφορντ στο 112′ και ο Ντιαλό στο 120+1′ έκαναν την απίστευτη ανατροπή κι έδωσαν στη Γιουνάιτεντ 11η πρόκριση εις βάρος της Λίβερπουλ στο κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προειδοποίησαν δύο φορές και στο 10′ ο Μακτομινέι πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Κουίβιν Κέλεχερ σε σουτ του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο κι άνοιξε το σκορ.

Η Λίβερπουλ είχε τις ευκαιρίες της για να απαντήσει, όμως το ίδιο και ο Μακτομινέι, με τον Κέλεχερ να τον σταματά σε μια μεγάλη ευκαιρία. Η επέμβαση αυτή αφύπνισε τους συμπαίκτες του, που άρχισαν να πιέζουν περισσότερο και πίστεψαν ότι ισοφάρισαν με τον Γουατάρου Έντο στο 38′, μέχρι το γκολ να ακυρωθεί για οφσάιντ.

Το μομέντουμ ήταν με το μέρος τους όμως και πρώτα ο Αλέξις Μακ Άλιστερ με σουτ που κόντραρε και στη συνέχεια ο Μοχάμεντ Σαλάχ φρόντισαν να φέρουν τα πάνω κάτω πριν από το ημίχρονο.

Το 2ο μέρος άρχισε με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να διατηρεί το πόδι στο γκάζι, όμως να εμφανίζει αμυντικά κενά που την άφηναν ευάλωτη. Η αμυντική λειτουργία της Γιουνάιτεντ ήταν χειρότερη πάντως, με τον Αντρέ Ονανά να καλείται να επέμβει σε αρκετές περιπτώσεις για να κρατήσει το σκορ στο ένα γκολ απόσταση.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν είχαν ιδιαίτερη επιρροή στον αγώνα μέχρι το 87ο λεπτό, όταν ένας απρόσμενος ήρωας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Άντονι ισοφάρισε για τη Γιουνάιτεντ με μόλις το δεύτερο γκολ του στη σεζόν (και το πρώτο ήταν στο κύπελλο, κόντρα στη Νιούπορτ), όμως το παιχνίδι είχε αρκετό δρόμο ακόμη.

Η Λίβερπουλ είχε δοκάρι με μια άλλη αλλαγή, τον Έλιοτ, σε μία σέντρα σουτ λίγο αργότερα, ενώ η τελευταία φάση του αγώνα ήταν ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ του Ράσφορντ που κατέληξε λίγο άουτ.

Στην παράταση ο ρυθμός δεν μειώθηκε, με τους παίκτες να δείχνουν αντοχές, αλλά και όρεξη για να μην καταλήξουν στα πέναλτι. Ο Κέλεχερ είχε περισσότερη δουλειά, όμως ένα σουτ του Έλιοτ έξω από την περιοχή που κόντραρε στον Άντονι έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λίβερπουλ.

Οι παίκτες του Έρικ τεν Χαχ πήραν τον έλεγχο ψάχνοντας το γκολ που θα τους έσωζε. Ο Ολλανδός τεχνικός τους βοήθησε ρίχνοντας στη μάχη και τον Μέισον Μάουντ, έστω κι αν αυτό σήμαινε ότι ο Άντονι έπρεπε να γυρίζει πίσω και να λειτουργεί ως στόπερ, δίπλα στον Χάρι Μαγκουάιρ.

Ο Ράσφορντ και Ντιαλό είχαν κάποιες καλές στιγμές και τελικά οι κόποι τους δικαιώθηκαν στο 2ο ημίχρονο της παράτασης. Πρώτα ο Άγγλος ισοφάρισε στο 112′ και στις καθυστερήσεις, έπειτα από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα που απομακρύνθηκε, ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού σκόραρε στην αντεπίθεση.

Το 4-3 δεν γινόταν να ανατραπεί ακόμα κι αν ο χρυσός σκόρερ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες επειδή πανηγύρισε βγάζοντας την μπλούζα, με συνέπεια να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πηγή: Sport24.gr