Πάγωσε τη Μάντσεστερ Σίτι στο… 101′ και πήρε κούπα στα πέναλτι η Άρσεναλ!

Η Άρσεναλ ισοφάρισε σε 1-1 τη Μάντσεστερ Σίτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων και έστειλε τον τελικό του Community Shield στα πέναλτι, όπου λύγισε με 4-1 τους «πολίτες», κατακτώντας τον τίτλο.

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Αγγλία κρίθηκε στα πέναλτι και… βάφτηκε ασπροκόκκινος!

Η Άρσεναλ κατέκτησε με περιπετειώδη τρόπο το Community Shield, καθώς ισοφάρισε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων τη Μάντσεστερ Σίτι σε 1-1 και έστειλε τον τελικό του «Γουέμπλεϊ» στη… ρουλέτα, όπου επικράτησε 4-1 των τρεμπλούχων.

Με γκολάρα του Πάλμερ στο 77’ είχε πάρει το προβάδισμα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο Τροσάρ λύτρωσε τους Λονδρέζους στο τέλος.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωσε 15 λεπτά αγώνα, με τον Ρόδρι να σουτάρει συρτά έξω από την περιοχή, την μπάλα να βρίσκει στον Ράις και να περνά λίγο έξω από την εστία του Ράμσντεϊλ.

Οι Λονδρέζοι απάντησαν στο 25’, όταν το κοντινό σουτ του Χάβερτς σταμάτησε στο πόδι του Ορτέγκα, με τον Μαρτινέλι να παίρνει το… ριμπάουντ αλλά να βλέπει την μπάλα να χτυπά στα σώματα.

Μία προσπάθεια του Σάκα από τα δεξιά στο 36’ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Σίτι, ο οποίος είπε νέο «όχι» στον Χάβερτς τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 43’ καταγράφηκε η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Ρόδρι να επιχειρεί να κρεμάσει τον Ράμσντελ από το κέντρο (!) αλλά να βλέπει την μπάλα να πηγαίνει λίγο πιο ψηλά απ’ όσο χρειαζόταν.

Ο Ράμσντεϊλ βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να σταματήσει την κεφαλιά του Στόουνς στο 51’, με τον ρυθμό στη συνέχεια να είναι χαμηλός, προτού αναλάβει δράση ο Πάλμερ.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έλυσε τον Γόρδιο δεσμό για τη Σίτι, καθώς στο 77’ σκόραρε με τρομερό σουτ από τα δεξιά!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φόντεν έχασε ασύλληπτη ευκαιρία για το 2-0 σε τετ α τετ όπου νικήθηκε από τον Ράμσντεϊλ, με την Άρσεναλ να πιέζει μέχρι τέλους για την ισοφάριση.

Εντέλει, τη βρήκε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τροσάρ σούταρε συρτά από τα δεξιά και είδε την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να ξεγελά τον Ορτέγκα, καταλήγοντας στα δίχτυα!

Κάπως έτσι, ο τίτλος κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί, οι «κανονιέρηδες» έκαναν το 4/4, με τους «πολίτες» αντιθέτως να βλέπουν τον Ντε Μπρόινε να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και τον Ρόδρι να ηττάται από τον Ράμσντεϊλ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Άρσεναλ (Μ. Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ (88’ Σμιθ Ρόου), Γουάιτ, Τίμπερ (75’ Τίρνεϊ), Σαλιμπά, Παρτέι, Έντεγκααρντ, Ράις (81’ Ενκέτια), Χάβερτς (88’ Βιέιρα), Σάκα, Μαρτινέλι (75’ Τροσάρ)

Στον πάγκο: Τομιγιάσου, Χόλντινγκ, Τέρνερ, Κίβιορ

Μάντσεστερ Σ. (Π. Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Κόβατσιτς (64’ Ντε Μπρόινε), Γκρίλις (58’ Φόντεν), Σίλβα, Ρόδρι, Χάαλαντ (64’ Πάλμερ), Άλβαρες

Στον πάγκο: Φίλιπς, Λιούις, Έντερσον, Λαπόρτ, Γκόμεθ, ΜακΑτί

πηγή: sport-fm.gr