Στον τελικό του Λιγκ Καπ με εξάρα η Τσέλσι!

Καταιγιστική Τσέλσι! Το σύνολο του Μαουρίσιο Ποτσετίνο επικράτησε 6-1 της Μίντλεσμπρο στον επαναληπτικό του ημιτελικού του Λιγκ Καπ Αγγλίας και με συνολικό σκορ 6-2 πανηγύρισε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λίβερπουλ-Φούλαμ.

Στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι(11’) οι «μπλε» έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Τσίλγουελ πέρασε ελάχιστα έξω και τελικά τέσσερα λεπτά αργότερα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Μπρόγια, ο οποίος πήρε ένα κοντρόλ και πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Στο 16’ η «μπόρο» έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Πέτροβιτς είχε την απάντηση στο σουτ του Ρότζερς, ενώ στο 29’ η Τσέλσι διπλασίασε τα τέρματα της της με πλασέ του Έντσο Φερνάντες από κοντινή απόσταση.

Στο 34ο λεπτό ο Αργεντινός απείλησε και πάλι, όμως ο Γκλόβερ αυτήν την φορά του είπε όχι και στο 39’ οι «μπλε» έκλεψαν σε επικίνδυνο σημείο, ο Στέρλινγκ έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ντισασί, ο οποίος με πλασέ προ κενής εστίας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου δεν τελείωσαν εκεί, καθώς στο 42’ ο Πάλμερ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ένγκελ και πλάσαρε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για το 4-0. Στο 52ο λεπτό το σουτ του Κόλγουιλ από δεξιά δεν βρήκε στόχο και στο 69’ ο Ντισασί αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 78ο λεπτό ο Γκάλαχερ πήρε την μπάλα από αριστερά, πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα προς τον Πάλμερ, ο οποίος με ωραίο πλασέ με τη μία έγραψε 5-0. Το 6-0 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό από τον Μαντουέκε, ενώ στο 83’ η Μίντλεσμπρο είχε ακυρωθέν γκολ με τον Κρουκς. Στο 86ο λεπτό ο Ρότζερς με εξαιρετικό πλασέ από τα αριστερά έγραψε το τελικό 6-1.

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Τσίλγουελ(65’ Γκίλκριστ), Κόλγουιλ, Σίλβα, Ντισασί, Καϊσέδο(75’ Τσουκουεμέκα), Φερνάντες, Μούντρικ(46’ Μαντουέκε), Πάλμερ, Στέρλινγκ(85’ Κάσελνταϊν), Μπρόγια(65’ Γκάλαχερ)

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Γκλόβερ, Κλαρκ, Φράι, Φαν Ντεν Μπεργκ, Ένγκελ, Χάκνεϊ, Χόουσον(70’ Ο’ Μπράιεν), Μπαρλάσερ, Κρουκς, Φορς(46’ Ντάικστελ), Ρότζερς

Πηγή: aek365.org