Τιμώρησε τη Λίβερπουλ και έβαλε… φωτιά στην κορυφή η Άρσεναλ!

Ζωντανή για τον τίτλο η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά και τα λάθη του Άλισον, πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ νικώντας της 3-1 εντός έδρας και έβαλε… φωτιά στη μάχη της κορυφής της Premier League, καθώς βρέθηκε στο -2 από τους ”reds”.

Η δε Μάντσεστερ Σίτι, απέχει πέντε βαθμούς από την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και τρεις από τους «κανονιέρηδες», όμως έχει δύο ματς λιγότερα…

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και έχασαν τις πρώτες τους ευκαιρίες με τον Σάκα (6’, 11’), με τον Άγγλο εξτρέμ να σκοράρει εντέλει με την… τρίτη και φαρμακερή! Ήταν στο 14ο λεπτό, όταν πήρε το… ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Άλισον σε σουτ του Μαρτινέλι και έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστια για το 1-0.

Οι “reds” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση όμως οι Λονδρέζοι παρέμεναν επικίνδυνοι, με κύριο εκφραστή τον Έντεγκααρντ αλλά και τον Μαρτινέλι.

Ωστόσο, με κάποιον τρόπο η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο! Συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντίας προκάλεσε σύγχυση στην περιοχή της Άρσεναλ, με το αποτέλεσμα να είναι ένα απίθανο αυτογκόλ από τον Γκάμπριελ μετά από ασυνεννοησία με τον Ράγια…

Ο ρυθμός ήταν υψηλός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες καλές στιγμές και τους Λονδρέζους να ζητούν –αλλά να μην παίρνουν- πέναλτι στο 63’ για μαρκάρισμα στον Χάβερτς.

Εντέλει, η άμυνα της Λίβερπουλ… μιμήθηκε εκείνη της Άρσεναλ στη φάση του 1-1 και έκανε δώρο το γκολ στους «κανονιέρηδες»! Στο 67’, ο Φαν Ντάικ απέτυχε να συνεννοηθεί με τον Άλισον μετά από μακρινή μπαλιά, με τον Μαρτινέλι να το εκμεταλλεύεται και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μακ Άλιστερ άγγιξε την ισοφάριση με μακρινό σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Κίβιορ βρέθηκε ξεμαρκάριστος μέσα στην περιοχή άλλα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην αγκαλιά του Άλισον στο 84’.

Η αποβολή του Κονατέ στο 88’ έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες της Λίβερπουλ για ισοφάριση, με τον Τροσάρ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις, με διαγώνιο σουτ που πέρασε κάτω από τα πόδια του απίστευτα ντεφορμέ Άλισον!