Επική πρόκριση μέσα στο Τορίνο με 10 παίκτες για την Πόρτο!

Η Πόρτο έχασε στην παράταση με 3-2 από τη Γιουβέντους αλλά πήρε την πρόκριση καθώς είχε νικήσει με 2-1 στο πρώτο ματς

CHAMPIONSLEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΠΟΡΤΟ: 3-2 (1-2)

Γήπεδο: AllianzStadium

Απίθανη ματσάρα στο Τορίνο και επική πρόκριση για την Πόρτο. Οι «Δράκοι» έχασαν με 3-2 στην παράταση από τη Γιουβέντους αλλά θα βρεθούν στα προημιτελικά καθώς στο «Ντραγκάο» είχαν νικήσει με 3-2.

Στο 2ο μόλις λεπτό, μετά από λάθος διώξιμο τους Κουαδράδο, ο Ουρίμπε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ και στο 3’ ο Κουαδράδο σέντραρε από δεξιά και ο Μοράτα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μαρκεσίν έσωσε εντυπωσιακά.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και στο 6’ μετά από κάθετη μπαλιά, ο Μαρεγκά έφυγε ανάμεσα σε δυο αμυντικούς της Γιουβέντους αλλά ο Σέζνι τον πρόλαβε και στο ίδιο λεπτό ο Ζαϊντού έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ταρεμί πλάσαρε πάνω στον Μπονούτσι, ενώ στη συνέχεια ο Ιρανός πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μάλιστα στο 9’ ο Κουαδράδο εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Ράμσεϊ πήρε τη γυριστή κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 17’ ο Ντεμιράλ πήγε άτσαλα πάνω στον Ταρεμί, ο Κάουπερς έδωσε πέναλτι και ο Ολιβέιρα το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Στο 23’ ο Μοράτα πάτησε όμορφα περιοχή από δεξιά αλλά κόπηκε από τον Πέπε και στην κόντρα ο Πόρτο έφυγε στην κόντρα και ο Κορόνα έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε. Μάλιστα στο 25’ ο Σέζνι είπε όχι και σε σουτ του Οτάβιο έξω από την περιοχή, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζαϊντού έπιασε το σουτ από αριστερά με την μπάλα να περνά λίγο έξω και στο 27’ ο Κουαδράδο από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Μοράτα κατέβασε στο πίσω δοκάρι και πλάσαρε αλλά ο Μαρκεσίν είχε κλείσει κι έβγαλε σε κόρνερ.

Στο 45+1’ η άμυνα της Γιουβέντους δεν μπόρεσε και πάλι να απομακρύνει και ο Ολιβέιρα έκανε από δεξιά το σουτ αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε.

Οι «μπιανκονέρι» πίεσαν με το καλημέρα στην επανάληψη και στο 49’ μετά από κάθετη ο Ρονάλντο έστρωσε όμορφα στον Κιέζα, που πλάσαρε με το δεξί από αριστερά κι έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 56’ ο Κάουπερς απέβαλε με αυστηρή 2η κίτρινη τον Ταρεμί που απλά έκανε το σουτ ενώ ο Ολλανδός είχε σφυρίξει για φάουλ κι έτσι οι ισορροπίες άλλαξαν.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Γιουβέντους άγγιξε το 2ο γκολ. Ο Ραμπιό έβγαλε κάθετα στον Κιέζα που τσίμπησε με το κεφάλι προ του Μαρκεσίν αλλά σε κενό τέρμα πλάσαρε στο δοκάρι πάνω στο πέσιμο και πιεζόμενος από τον Πέπε.

Στο 62’ ο Κουαδράδο εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά ο Μαρκεσίν έσωσε και στο 63’ ο Κολομβιανός έβγαλε νέα σέντρα από δεξιά και ο Κιέζα με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 2-1.

Στο 69’ ο Ραμπιό δοκίμασε από μακριά το σουτ αλλά ο Μαρκεσίν έπεσε κι έσωσε, ενώ στο 77. ο Μοράτα σήκωσε όμορφα για τον ΜακΚένι, που όντας μόνος με τον Μαρκεσίν έκανε κάτι σαν κεφαλιά με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ της Πόρτο να μπλοκάρει εύκολα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουαδράδο έβγαλε νέα σέντρα από δεξιά αλλά ο Ρονάλντο αστόχησε με κεφαλιά από κοντά και στο 82’ ο Kιέζα έφυγε από αριστερά και άδειασε τον αντίπαλό του, βρέθηκε φάτσα με τον Μαρκεσίν και τον πλάσαρε αλλά ο Αργεντινός πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση.

Στην κόντρα ο Σαρ έκανες το σουτ αλλά ο Σέζνι είπε όχι και στο 85’ ο Μαρεγκά γύρισε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι της Γιουβέντους.

Στο 90+1’ ο Μοράτα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί στα πρώτα λεπτά ο Κάουπερς χαρίστηκε δύο φορές στον Σάντρο που θα έπρεπε να δει τη 2η κίτρινη κάρτα, ενώ στο 98’ η κεφαλιά του Μαρεγκά κατέληξε στα χέρια ρου Σέζνι.

Στο 110’ ο Κουλουσέβσκι έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά  και πλάσαρε με το δεξί αλλά ο Εμπεμπά έβαλε σωτήρια την προβολή και στο 113’ ο Μοράτα πλάσαρε πάνω στον Μαρκεσίν από ιδανικό σημείο.

Και στο 115’ ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι σε καλό σημείο, το εκτέλεσε ο ίδιος συρτά και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Κριστιάνο και κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι που φέρει μεγάλη ευθύνη για το 2-2.

Και στο 117’ μετά από κόρνερ ο Κριστιάνο έπιασε το γυριστό αλλά ο Μαρκεσίν έσωσε και μετά από νέο κόρνερ ο Ραμπιό πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 3-2 ενώ στο 120+4′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουαδράδο από δεξιά, ο Μοράτα πήρε την κεφαλιά και ο Σέζνι έσωσε,

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι (75’ Ντε Λιχτ), Ντεμιράλ, Σάντρο, Αρτούρ (102’ Κουλουσέβσκι), Ραμπιό, Κιέζα (102’ Μπερναρντέσκι), Ράμσεϊ (75’ ΜακΚένι), Μοράτα, Ρονάλντο

ΠΟΡΤΟ: Μαρκεσίν, Ζαϊντού (71’ Λουίς Ντίας), Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Ολιβέιρα (117’ Λέιτε), Ουρίμπε (90’ Γκρούιτς), Οτάβιο (62’ Σαρ), Κορόνα (118’ Λουμ), Μαρεγκά (106’ Μαρτίνες), Ταρεμί