Η επτάψυχη Ατλέτικο απέκλεισε την Ίντερ στα πέναλτι

Τι κι αν είχε χάσει με 1-0 στο Μιλάνο, τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ατλέτικο έστειλε το ματς με την Ίντερ στην παράταση (2-1) και από εκεί στα πέναλτι όπου κέρδισε με 3-2, έχοντας ως ήρωα τον Γιαν Όμπλακ. Έτσι οι «ροχιμπλάνκος» έγιναν η τελευταία ομάδα που πήρε εισιτήριο για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 5ο λεπτό ο Λίνο έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από αριστερά αλλά ο Ζόμερ του είπε όχι ενώ στο 13’ η Ίντερ έφυγε στην κόντρα και ο Ντάμφρις έκανε διαδοχικά σουτ από δεξιά αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε και τις δύο φορές.

Στο 18’ το σουτ του Λαουτάρο κόντραρε στον Βίτσελ αλλά ο Όμπλακ κατάφερε να μπλοκάρει και στο 29’ ο Ερμόσο σέντραρε από αριστερά και ο Μοράτα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζόμερ ήταν εκεί. Τελικά στο 33ο λεπτό ο Μπαρέλα από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Ντιμάρκο που είχε κάνει διαγώνια κίνηση πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-1.

Ωστόσο στο 35’ ο Κόκε σήκωσε υπέροχα για τον Γκριεζμάν που κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ της Ίντερ και από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Στο 43’ ο Γκριεζμάν πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Παβάρ έπεσε κι έδιωξε σωτήρια.

Στο 52’ ο Γιορέντε άδειασε τον Ντιμάρκο και σέντραρε από δεξιά αλλά ο Γκριεζμάν πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ από ιδανικό σημείο. Στο 59’ ο Μοράτα πλάσαρε απελπιστικά άστοχα από καλό σημείο και στο 76’ ο Λαουτάρο έβγαλε κάθετα στον Τουράμ που βρέθηκε σχεδόν μόνος με τον Όμπλακ αλλά σούταρε άστοχα.

Στο 81’ ο Ντεπάι γύρισε μέσα στη μικρή περιοχή αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή και στο 82’ η Ίντερ έφυγε στην κόντρα αλλά ο Μπαρέλα σούταρε πάνω στον Όμπλακ από το ύψος του πέναλτι!

Στο 85’ το σουτ του Ντεπάι σταμάτησε στο δοκάρι του αλλά στο 86’ ο Κόκε πέρασε κάθετα στον Ολλανδό που γύρισε από το πέναλτι και με σουτ έκανε το 2-1. Η Ατλέτικο είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο 90+3’ καθώς ο Γκριεζμάν έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ρικέλμε σούταρε άστοχα από το πέναλτι.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 94’ ο Μπίσεκ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Τουράμ αστόχησε με κεφαλιά από κοντά και στο 97’ ο Ρικέλμε από αριστερά γύρισε στον Ντεπάι που πλάσαρε με τη μια αλλά είδε τον Ζόμερ να σώζει.

Στο 98’ μετά από κόρνερ ο Λαουτάρο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε ενώ στο 108’ τα διαδοχικά σουτ του Τσαλχάνογλου σταμάτησαν σε σώματα.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ο Τσαλχάνογλου έκανε το 0-1 και ο Ντεπάι ισοφάρισε σε 1-1. Ο Όμπλακ απέκρουσε την εκτέλεση του Αλέξις Σάντσες όπως έκανε και ο Ζόμερ στο πέναλτι του Σαούλ. Ο Όμπλακ απέκρουσε και το πέναλτι του Κλάασεν και ο Ρικέλμε έκανε το 2-1 ενώ ο Ατσέρμπι έγραψε το 2-2. Ο Κορέα έγραψε το 3-2 και ο Λαουτάρο αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Βίτσελ, Ερμόσο, Λίνο (71’ Ρικέλμε), Μολίνα (79’ Μπάριος), Γιορέντε (98’ Αθπιλικουέτα), Κόκε, Ντε Πολ (71’ Κορέα), Γκριεζμάν (106’ Σαούλ), Μοράτα (79’ Ντεπάι)

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ντιμάρκο (84’ Φρατέζι), Ντάμφρις (73’ Νταρμιάν), Μπαζτόνι (73’ Ατσέρμπι), Ντε Φράι, Παβάρ, Μχιταριάν (111’ Κλάασεν), Μπαρέλα (84’ Μπίσεκ), Τσαλχάνογλου, Τουράμ (102’ Αλέξις Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνες