Η Σίτι «έσπασε» την κατάρα κι έφυγε για ημιτελικά (VIDEO)

Οι «πολίτες» πήραν τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Ντόρτμουντ και πέρασαν στα ημιτελικά καθώς είχαν κερδίσει με το ίδιο σκορ και στο πρώτο ματς.

CHAMPIONS LEAGUE-ΠΡΟΜΗΤΕΛΙΚΑ

ΜΠ.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 1-2 (1-2)

Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ

H Σίτι μετρούσε τρεις διαδοχικούς αποκλεισμούς στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και το γκολ του Μπέλινγκχαμ από νωρίς, ξύπνησε εφιάλτες για τον Πεπ Γκουαρδιόλα. Ωστόσο με… βοήθεια από τους Τσαν και Χιτς, οι «πολίτες» κέρδισαν με 2-1 στην έδρα της Ντόρτμουντ και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά με συνολικό σκορ, 4-2.

Την Παρί Σεν Ζερμέν θα βρει στο δρόμο της προς τον τελικό η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Στο 67ο λεπτό ο Νταούντ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Έντερσον ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε και στο 15’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Μπέλινγκχαμ που έκανε το σουτ από εκεί και παρά την προσπάθεια του Έντερσον η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Μάλιστα στο 17ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Ακανζί πήρε την κεφαλιά αλλά ο Έντερσον μπλόκαρε ενώ στο 25’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και τον Σίλβα να αστοχεί με κεφαλιά στην επαναφορά.

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Μόρεϊ έκοψε σχεδόν στη γραμμή μετά από γύρισμα του Ντε Μπρόινε από δεξιά και στο 32’ ο Φόντεν έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μαχρέζ πλάσαρε από κοντά αλλά ο Μπέλινγκχαμ έσωσε σχεδόν στη γραμμή.

Στο 38ο λεπτό μετά από κόρνερ οι παίκτες της Σίτι πήραν διαδοχικές κεφαλιές στην περιοχή των Βεστφαλών, με τελευταία εκείνη του Ζιντσένκο και τον Χιτς να μπλοκάρει.

Στο 51ο λεπτό ο Ζιντσένκο έκανε τη σέντρα-σουτ από αριστερά με τον Χιτς να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ και στο 52’ μετά από γύρισμα του Φόντεν από αριστερά ο Τσαν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι αλλά και  με το χέρι και ο Ντελ Θέρο Γκράντε έδειξε τη βούλα με τη μία. Ο Μαχρέζ εκτέλεσε άψογα την εσχάτη των ποινών κι έγραψε το 1-1.

Στο 58’ ο Ντε Μπρόινε έκανε φοβερή ενέργεια αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι , κόντραρε κι έφυγε έξω και από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ρόδρι πήρε τη γυριστή κεφαλιά που πήρε ύψος και βρήκε στην πάνω πλευρά του δοκαριού του Χιτς.

Στην κόντρα ο Νταούντ έκανε όμορφες προσποιήσεις στην περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε σε  σώματα και στο 69’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόις, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 74’ ο Ντε Μπρόινε έκανε μαγική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Χιτς έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο Φόντεν έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Χιτς έκανε κακό υπολογισμό, έχασε την μπάλα, η οποία βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα των Γερμανών για το 1-2.

Στο 82ο λεπτό ο Χιτς έσωσε μετά  από δυνατό σουτ του Ζιντσένκο, ενώ στο 87’ ο Φόντεν έφυγε στην κόντρα κι έδωσε στον Μαχρέζ που καθυστέρησε και κόπηκε από τον Χιτς.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤΧιτς, Ακανζί, Μόρεϊ (80’ Τίγκες), Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Νταούντ, Μπέλινγκχαμ (80’ Μπραντ), Ρόις, Κνάουφ (68’ Ρέινα), Χάαλαντ

ΣΙΤΙΈντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, ΝτεΜπρόινε, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Μαχρέζ (88’ Στέρλινγκ), Φόντεν, ΜπερνάρντοΣίλβα

πηγή: aek365.org