Με περίπατο στα προημιτελικά του Champions League

Μετά το 3-1 στην Δανία η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Κοπεγχάγης και στο “Έτιχαντ”, για να πάρει μία άνετη πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League και να κρατάει ζωντανό το όνειρό της για επανάληψη του μυθικού τρεμπλ.

Πέρυσι η Μάντσεστερ Σίτι σάρωσε τα πάντα στο διάβα της κατακτώντας πρωτάθλημα, Κύπελλο Αγγλίας και Champions League όμως η λέξη κορεσμός δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό της. Τρανή απόδειξη η φετινή σεζόν, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να εξακολουθεί να είναι μέσα και στις τρεις διοργανώσεις και το βράδυ της Τετάρτης (06/03) να σφραγίζει με χαρακτηριστική ευκολία το εισιτήριο για την οκτάδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Κοπεγχάγη στάθηκε αξιοπρεπώς στο “Έτιχαντ” όμως η κλάση και η εμπειρία των παικτών των πολιτών ήταν τέτοια ώστε να ντουμπλάρουν τις επιτυχίες τους απέναντι στους νταμπλούχους Δανίας και μετά από το 3-1 εκτός έδρας να πανηγυρίσουν νίκη με το ίδιο σκορ και εντός έδρας αγωνιζόμενοι μάλιστα σε χαμηλές στροφές.

Οι Ακάντζι και Άλβαρες έβαλαν την ομάδα τους στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ελιουνούσι να μείωνει σε 2-1 προκαλώντας φρενίτιδα ενθουσιασμού στην εξέδρα που φιλοξενούσε στους εκδρομείς οπαδούς της Κοπεγχάγης και τον Χάλαντ να κλείνει το σκορ από το 45+3′ με το γκολ Νο 41 στην καριέρα του στο Champions League.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μαξιλαράκι ασφαλείας από την εκτός έδρας νίκης της με 3-1 στην Δανία, στην πρώτη κόντρα της με την Κοπεγχάγη για τη φάση των “16” του Champions League, όμως – και παρά το γεγονός πως ο Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του ελέω του επικείμενου ντέρμπι πρωταθλήματος με την Λίβερπουλ- αυτό δεν την κοίμισε.

Τουναντίον, οι τρεμπλούχοι Αγγλίας μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο χορτάρι του “Έτιχαντ” και από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν μετατρέψει σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης πετυχαίνοντας δύο γκολ.

Πρωταγωνιστής και στα δύο τέρματα ήταν ο Χουλιάν Άλβαρες: ο Αργεντινός στράικερ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά στο 5ο λεπτό και ο Ακάντζι έκανε το 1-0 με μονοκόμματο γυριστό σουτ ενώ στο 9′ επιχείρησε δεξί σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση (είχε προηγηθεί κεφαλιά του Ρόδρι στο οριζόντιο δοκάρι) και έγραψε το 2-0, από τη στιγμή που η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του γκολκίπερ Γκραμπάρα.

Μέχρι το 20ο λεπτό η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο, με την Κοπεγχάγη να αποβάλλει ωστόσο στη συνέχεια το άγχος της και να ισορροπεί το ματς, για να φτάσει μάλιστα στη μείωση του σκορ στο 29′ μέσα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια: ο Ελιουνούσι βγήκε ταχύτατα στην κόντρα και συνδυάστηκε εκπληκτικά με τον Όσκαρσεν, για να βρεθεί απέναντι στον Έντερσον και να μειώσει σε 2-1 με ψύχραιμο πλασέ.

Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους βρήκε την Κοπεγχάγη να κερδίζει τις εντυπώσεις περιορίζοντας τους γηπεδούχους, με την Σίτι δείχνει όμως την κλάση της στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τότε που ο Ρόδρι βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Χάλαντ και ο Νορβηγός ελίχτηκε με άνεση στη μεγάλη περιοχή έχοντας δύο αντιπάλους, για να νικήσει με συρτό αριστερό σουτ τον Γκραμπάρα και να γράψει το 3-1.

Αυτό ήταν το έκτο γκολ του Νορβηγού στο φετινό Champions League και 41ο συνολικά στην καριέρα του στη διοργάνωση, με τον δεινό στράικερ να πιάνει μάλιστα τον Σέρχιο Αγκουέρο στην 19η θέση των σκόρερ όλων των εποχών.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος που το ξεκίνημά του ήταν καταιγιστικό, στο δεύτερο το τέμπο ήταν πολύ χαμηλότερο από σαφή επιλογή των γηπεδούχων, με τον Γκουαρδιόλα να προχωράει μάλιστα από νωρίς (46′) στην πρώτη του αλλαγή με τον Γκόμεθ στη θέση του Ρόδρι.

Μέχρι το 65ο λεπτό δεν υπήρχε τελική εντός στόχου, για να καταγραφεί η πρώτη αξιόλογη φάση στο 66′ με τη σωτήρια επέμβαση του Έντερσον στο σουτ του Μάτσον από πλεονεκτική θέση και να ακολουθούν και άλλες αλλαγές από τους δύο προπονητές, στην προσπάθειά τους να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους παίκτες.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λιούις, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας (68′ Στόουνς), Γκβάρντιολ, Ρόδρι (46′ Γκόμεθ), Κόβατσιτς, Νούνιες (74′ Χάμιλτον), Άλβαρες, Μπομπ, Χάλαντ (88′ Ράιτ)
  • ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Γέλερτ (78′ Μέλινγκ), Βάβρο, Μακένα, Ντικς, Φρόχολντ (58′ Μάτσον), Όσκαρσον (68′ Κορνέλιους), Κλεμ (68′ Χόιλουντ), Ατσούρι (58′ Μπάρτζι), Ελιουνούσι

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34′ Μάτσον / 11′ Ντε Μπρόινε, 45+1′ Σίλβα, 90+3′ Φόντεν)
  • Λειψία – Ρεάλ 0-1 (49′ Ντίαθ)
  • Παρί – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (58′ Εμπαπέ, 70′ Μπαρκολά)
  • Λάτσιο – Μπάγερν 1-0 (69′ πέν. Ιμόμπιλε)
  • Ίντερ – Ατλέτικο 1-0 (79′ Αρναούτοβιτς)
  • Αϊντχόφεν – Ντόρτμουντ 1-1 (56′ πεν. Ντε Γιονγκ – 24′ Μάλεν)
  • Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1 (75′ Όσιμεν / 60′ Λεβαντόβσκι)
  • Πόρτο – Άρσεναλ 1-0 (90+4′ Γκαλένο)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ρεάλ Σοσιεδάδ – Παρί 1-2 (89′ Μερίνο / 15′, 56′ Εμπαπέ)
  • Μπάγερν – Λάτσιο 3-0 (39′, 66′ Κέιν, 45+2′ Μίλερ)
  • Ρεάλ – Λειψία 1-1 (65′ Βινίσιους / 68′ Όρμπαν)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1 (5′ Ακάντζι, 9′ Άλβαρες, 45+3′ Χάλαντ / 29′ Ελιουνούσι)
  • 12/03 22:00 Μπαρτσελόνα – Νάπολι
  • 12/03 22:00 Άρσεναλ – Πόρτο
  • 13/03 22:00 Ατλέτικο – Ίντερ
  • 13/03 22:00 Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν

* Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.