Μοιρασιά για Σαχτάρ και Σέλτικ

Ισόπαλες 1-1 αναδείχτηκαν Σαχτάρ και Σέλτικ και μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με τους Ουκρανούς να μοιάζουν περισσότερο ικανοποιημένοι, καθώς έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Φουρουχάσι πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε αλλά ο Τρουμπίν έβγαλε με τα πόδια ενώ στο 4’ ο Τέιλορ έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε λίγο σε αμυντικό της Σαχτάρ κι έφυγε μόλις έξω και στο επόμενο λεπτό ο Ο’Ράιλι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τρουμπίν μπλόκαρε.

Τελικά στο 11ο λεπτό, ο Γιουράνοβιτς απομάκρυνε από δεξιά και ουσιαστικά έβγαλε απέναντι στον Τέιλορ, εκείνος πέρασε κάθετα στον Χατάτε κι εκείνος έκανε το διαγώνιο πλασέ κι έγραψε το 0-1, με την μπάλα να έχει βρει λίγο και στον Μπονταρένκο.

Στο 15ο λεπτό ο Τρουμπίν έχασε λίγο το κοντρόλ μπροστά στην εστία του αλλά ο Φουρουχάσι δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή ενώ στο 21’ ο Τρουμπίν μπλόκαρε μετά από σουτ του Χακσαμπάνοβιτς από αριστερά.

Στο 28’ ο Τρουμπίν έσωσε με τα πόδια μετά από σουτ του Γεντς και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σουντάκοβ έβγαλε κάθετα στον Μούντρικ που έφυγε σαν σφαίρα από αριστερά, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 33’ ο Μούντρικ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σβεντ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε βγει πριν τη σέντρα ενώ στο 38’ ο Σβεντ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Χαρτ, αλλά ο Άγγλος κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Στο 46ο λεπτό ο Ζότα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Τρουμπίν έσωσε ενώ στο 56’ ο Κονόπλια έκοψε το νέο σουτ του Ζότα και στο 64’ ο Τρουμπίν έπεσε κι έδιωξε το πλασέ του Ο’Ράιλι.

Στο 70ο λεπτό το σουτ του Τέρνμπουλ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια των Ουκρανών ενώ στο 73’ το σουτ του Ζότα κόπηκε σωτήρια από τον Μποντάρ. O Μποντάρ έκοψε και το ψαλιδάκι του Μαεντά στο 81’, ενώ στο 85’ η Σέλτικ έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Γιακουμάκη. Ο Έλληνας φορ κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή, είχε όλο το χώρο και το χρόνο και πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα έξω όπως και η προβολή του Μαεντά στο 89’. Στο 90′ ο Μποντάρ έσωσε μετά από νέα προσπάθεια του Γιακουμάκη.

ΣΑΧΤΑΡ: Τρουμπίν, Μποντάρ, Λούκας Τέιλορ, Στεπανένκο, Σουντάκοβ (77’ Οχερέτκο), Μούντρικ, Μπονταρένκο (74’ Ντζούρασεκ), Ζουμπκόβ (61’ Τραορέ), Κονόπλια, Ματβιγένκο, Σβεντ (61’ Πέτριακ)

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Τέιλορ, Ο’Ράιλι (68’ Μούι), Κάρτερ Βίκερς, Χακσαμπάνοβιτς (46’ Μαεντά), Γιουράνοβιτς, ΜακΓκρέγκορ, Γεντς, Χατάτε (68’ Τέρνμπουλ), Φουρουχάσι (68’ Γιακουμάκης), Ζότα (86’ Αμπάντα).

Πηγή: aek365.org