Ο Ονάνα χάρισε την πρόκριση στην Μπενφίκα (vid)

Η Μπενφίκα «έκλεψε» την πρόκριση από τον Άγιαξ και μάλιστα μέσα στο Άμστερνταμ. Οι Λουζιτανοί δημιούργησαν μισή ευκαιρία, ο Ονάνα έκανε… έγκλημα κι έτσι η ομάδα του Βερίσμο κέρδισε τον Αίαντα με 1-0 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, πέρασε στα προημιτελικά.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Τάντιτς έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Άντονι πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 7’ ακυρώθηκε το γκολ του Αλέ για οφσάιντ.

Στο 10’ και στο 19’ μετά από κόρνερ ο Άλβαρες πήρε την κεφαλιά και στις δύο περιπτώσεις αλλά αστόχησε και στο 25’ οι παίκτες του Τεν Χάαγκ έκρυψαν την μπάλα και ο Μπλιντ σέντραρε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Άντονι στο πίσω δοκάρι, κόπηκε από την άμυνα των Πορτογάλων.

Στο 26’ μετά από νέα σέντρα του Τάντιτς από αριστερά, ο Βάιγκλ έδιωξε πάνω στον Μπερχάους που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου ενώ στο 30’ ο Άγιαξ απείλησε και πάλι από αέρος, με τον Τίμπερ να αστοχεί αυτή τη φορά.

Στο 37ο λεπτό ο Χράφενμπερχ έκανε μαγική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Βλαχοδήμος βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε κόρνερ και στο 39’ ο Μπερχάους έχασε το κοντρόλ, όντας σε ιδανική θέση.

Στο 46ο λεπτό ο Τάντιτς έκανε φοβερή προσποίηση έξω από την περιοχή και σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο 56’ μετά από κόρνερ ο Οταμέντι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Οταμέντι την επόμενη αλλά αστόχησε.

Στο 62’ ο Μπλιντ πρόλαβε και γύρισε από αριστερά, ο Άντονι πήρε  την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 71’ ο Χράφενμπερχ έκανε το σουτ με τη μία από το πέναλτι αλλά η μπάλα βρήκε στον Βάιγκλ κι έφυγε κόρνερ.

Και στο 77’ από το πουθενά, ο Γριμάλδο εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Ονάνα έκανε κάκιστη έξοδο και ο Νούνιεθ με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Μαζραουί, Μπλιντ, Τίμπερ (90+6’ Κουντούς), Μαρτίνες, Άλβαρες (81’ Μπρόμπεϊ), Χράφενμπερχ, Άντονι, Τάντιτς, Μπερχάους (81’ Κλάασεν), Αλέ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (90+2’ Λατσάρο), Γριμάλδο, Φερτόνχεν, Οταμέντι, Βάιγκλ, Γκονσάλο Ράμος (90’ Πάουλο Μπερνάρντο), Τααράμπ (46’ Μεϊτέ), Έβερτον (72’ Γιάρεμτσουκ), Ράφα Σίλβα, Νούνιεθ (81’ Ντιόγκο Γκονσάλβες)

Πηγή: aek365.org