Ρεάλ – Νάπολι 4-2: Οι μερένγκες έκαναν το “5 στα 5” και έστειλαν τους παρτενοπέι σε τελικό

Η Ρεάλ επιβλήθηκε 4-2 της Νάπολι στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Champions League, υποχρεώνοντας τους παρτενοπέι να αγωνιούν για την πρόκριση μέχρι το φινάλε.

Η Νάπολι καιγόταν για ένα θετικό αποτέλεσμα ώστε να κλειδώσει την πρόκριση στους “16” του Champions League και στην Ρεάλ αρκούσε μόλις ένας βαθμός για να εξασφαλίσει την πρωτιά, όμως η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είναι εντυπωσιακή τη φετινή σεζόν σε Ισπανία και Ευρώπη και δεν… χαρίστηκε στους παρτενοπέι.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό από γκολ του Χιοβάνι Σιμεόνε έφερε τούμπα το ματς μέχρι το 22′ με τους Ροντρίγκο και Μπέλιγχαμ ενώ και στο δεύτερο μέρος βρήκε τον τρόπο να ξεπεράσει το εμπόδιο που της έβαλε η αντίπαλός της με το γκολ της ισοφάρισης του Ανγκισά στο 47.

Για αυτό φρόντισε ο νεαρός Νίκο Πας με σουτ εκτός περιοχής στο 84ο λεπτό (έφερε ευθύνη ο Μέρετ), με τον Χοσέλου να ρίχνει τίτλους τέλους στην αναμέτρηση γράφοντας το τελικό 4-2 στο 90+4′, σε ένα ματς που ο Τζουντ Μπέλιγχαμ κρατούσε ξανά τη μπαγκέτα για τους Μαδριλένους έχοντας γκολ και ασίστ.

Το ματς

Η Νάπολι μπήκε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα για να αγκαλιάσει την πρόκριση στους “16” ακολουθώντας την Ρεάλ και μόλις στο 9ο λεπτό ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με τον Κβαρατσχέλια να βγάζει γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, τον Ντι Λορέντσο να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Σιμεόνε να στέλνει τη μπάλα να περάσει την τελική γραμμή της εστίας παρά την προσπάθεια του Λούνιν (0-1).

Ωστόσο, το προβάδισμά της το χάρηκε μόλις δύο λεπτά, με την Ρεάλ να φτάνει στην ισοφάριση στο 11′: ο Μπραχίμ Ντίαθ επιτέθηκε κατά μέτωπο και την κατάλληλη στιγμή “τάισε” τον Ροντρίγκο, που έκανε θαυμάσιο ελιγμό στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα συστημένη στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Μέρετ.

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στην ομάδα του Αντσελότι και στο 22ο λεπτό έφτασε στην ανατροπή με τον “συνήθη ύποπτο” Τζουντ Μπέλιγχαμ, με τον Αλάμπα να βγάζει σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και τον Άγγλο μέσο να τρυπώνει ως σέντερ φορ στην αντίπαλη περιοχή για να γράψει το 2-1 με ασύλληπτη κεφαλιά, πανηγυρίζοντας το 15ο γκολ του σε 16 ματς σε όλες τις διοργανώσεις με την Ρεάλ.

Ο καταιγιστικός ρυθμός του πρώτου 25λέπτου κώπασε για λίγο και το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-1, με τον Βάλτερ Ματσάρι να αλλάζει φορ με την έναρξη του δευτέρου μέρους (Όσιμεν αντί Σιμεόνε) αλλά να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης με έναν μέσο.

Αυτός ήταν ο Ανγκισά που στο 47ο λεπτό μπήκε στην περιοχή της Ρέαλ, με το γύρισμα που έκανε να στέλνει τη μπάλα στο σώμα του Θεμπάγιος αλλά να του στρώνεται ξανά η μπάλα και με σουτ-κεραυνό να εκτελεί τον Λούνιν για το 2-2.

Η συνέχεια βρήκε την Ρεάλ παίρνει σταδιακά τα ηνία και να ασκεί ασφυκτική πίεση όσο το ματς πλησίαζε στο φινάλε, με τους παίκτες του Αντσελότι να έχουν 2-3 καλές ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση και να βρίσκουν τελικά το πολυπόθητο τρίτο γκολ με αναπάντεχο τρόπο και με έναν ανέλπιστο πρωταγωνιστή.

Αυτός ήταν ο Νίκο Πας που είχε περάσει στο 65ο λεπτό αντί του Μπραχίμ Ντίαθ, με τον 19χρονο Ισπανό μέσο να δοκιμάζει το αριστερό του πόδι εκτός περιοχής και τη μπάλα να αναπηδάει και να ξεγελάει τον Μέρετ, για να γίνει το 3-2 για τους γηπεδούχους.

Η Νάπολι προσπάθησε για το τρίτο γκολ στο φινάλε για να πάρει την πρόκριση από την 5η αγωνιστική όμως όχι μόνο δεν το βρήκε αλλά στις καθυστερήσεις η Ρεάλ πρόσθεσε και το κερασάκι στην τούρτα, με τον Μπέλιγχαμ να σερβίρει σε αντεπίθεση και τον Χοσέλου να γράφει το 4-2 μέσα σε αποθέωση.

• ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Θεμπάγιος, Μπέλιγχαμ, Ντίαθ, Ροντρίγκο
  • ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Νατάν, Ζεσούς, Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι, Πολιτάνο, Σιμεόνε, Κβαρατσχέλια

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Ρεάλ – Νάπολι 4-2 (11′ Ροντρίγκο, 22′ Μπέλιγχαμ, 84′ Πας, 90+4′ Χοσέλου / 9′ Σιμεόνε, 47′ Ανγκισά)
  • Μπράγκα – Ουνιόν 1-1 (51′ Τζαλό / 42′ Γκόζενς)

Όλο το πρόγραμμα

• Ρεάλ – Ουνιόν 1-0 (90+4′ Μπέλιγχαμ)
  • Μπράγκα – Νάπολι 1-2 (84′ Μπρούμα / 45+1′ Ντι Λορέντζο, 88′ αυτ. Νιακατέ)
  • Ουνιόν – Μπράγκα 2-3 (30′, 37′ Μπέκερ / 41′ Νιακατέ, 51′ Μπρούμα, 90+4′ Κάστρο)
  • Νάπολι – Ρεάλ 2-3 (19′ Έστιγκαρντ, 54′ Ζιελίνσκι/27′ Βινίσιους, 34′ Μπέλιχγαμ, 78′ αυτ. Μερέτ)
  • Μπράγκα – Ρεάλ 1-2 (63′ Τζαλό / 16′ Ροντρίγκο, 61′ Μπέλιγχαμ)
  • Ουνιόν – Νάπολι 0-1 (65′ Ρασπαντόρι)
  • Νάπολι – Ουνιόν 1-1 (39′ Πολιτάνο / 52′ Φοφανά)
  • Ρεάλ – Μπράγκα 3-0 (27′ Ντίαθ, 58′ Βινίσιους, 61′ Ροντρίγκο)
  • 12/12 22:00 Νάπολι – Μπράγκα
  • 12/12 22:00 Ουνιόν – Ρεάλ

πηγή: sport24.gr