Διπλό στην Τιφλίδα, πρόκριση στη Λευκωσία / Κρέσπο και Εφραίμ στέλνουν το ΑΠΟΕΛ στη Γάνδη

Με νίκη και ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, συνδύασε την παρθενική του παρουσία στη Γεωργία το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν στην Τιφλίδα τη Ντίλα Γκόρι με 0-2 και απέκτησαν ισχυρό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στο ΓΣΠ. Ο Κρέσπο στο πρώτο ημίχρονο και ο Εφραίμ στην επανάληψη, κλείδωσαν τη νίκη της κυπριακής ομάδας. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, δέχθηκε κίτρινη και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών, ενώ τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και έμεινε και στα αποδυτήρια. Δοκάρι με τον Chiteishvili είχαν οι Γεωργιανοί, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Santos. Χειροκροτήθηκε από τους συμπατριώτες του ο Κβιλιτάια στη φάση της αλλαγής του.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με καλή ευκαιρία από τον Κβιλιτάια, μόλις στο 2ο λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι. Ωστόσο η κεφαλιά του Γεωργιανού πέρασε παράλληλα από την εστία του Kuchernko. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν και κατάφεραν να αναλάβουν τον έλεγχο, να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να γίνουν επικίνδυνοι, κάτι που έκαναν στα δυο προηγούμενα ευρωπαϊκά εντός έδρας παιχνίδια τους. Οι παίκτες της Ντίλα Γκόρι από τα πλάγια κυρίως προσπαθούσαν για το γκολ, αλλά οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ ήταν συγκεντρωμένοι και δεν επέτρεπαν να φτάσει η μπάλα στον τελικό αποδέκτη της.

Στο 33′, όμως, μετά από εκτέλεση φάουλ του Chiteishvili από τον άξονα, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς και ο συναγερμός έληξε. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σωστά λόγω κυρίως του υψηλού πρέσινγκ του αντιπάλου, αν και σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφεραν, αλλά οι προσπάθειες έμειναν ημιτελείς.

Το ΑΠΟΕΛ, όμως, δεν είναι ούτε Ντούναϊσκα, ούτε Βόρσκλα. Χτύπησε εκεί που δεν το περίμεναν οι Γεωργιανοί και στο μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, σκόραρε. Ο Κρέσπο με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ και… έκοψε απότομα τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Kuchernko σε σουτ του Κιβλιτάια και έγραψε το 0-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Gale, την οποία απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπέλετς, μπήκαν στην επανάληψη οι Γεωργιανοί, οι οποίοι προσπάθησαν να βάλουν πίεση και να ισοφαρίσουν. Στο 52′ απείλησε με σουτ και το Σλοβένο με δεύτερη προσπάθεια να μαζεύει την μπάλα. Η φάση αυτή ήταν και η αφορμή για τον Σα Πίντο να προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή και να έχει τέσσερα νέα προσωπα στη σύνθεση της ομάδας του, μετά την αναγκαστική αλλαγή του Κρέσπο στη φάση του γκολ. Βιγιαφάνες, Γουίλσον και Εφραίμ αντικατέστησαν τους Σαρφό, Μαρκίνιος και Φετφαντζίδη, ώστε οι γαλαζοκίτρινοι να έχουν φρεσκάδα στις αντεπιθέσεις.

Στο 61΄ο Ντάλσιο έστειλε το προειδοποιητικό μήνυμα, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Kuchernko. Τρία λεπτά μετά, όμως, ο Εφραίμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατεύθυνε την μπάλα εκεί που έπρεπε, στο στόχο και έγραψε το 0-2 για το ΑΠΟΕΛ.

Οι Γεωργιανοί αποσυντονίστηκαν πλήρως και ο Γουίλσον λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτεί και να… σκοτώσει τα όνειρα τους, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Kuchernko.

Στο 87′ ο Santos δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω του ότι ανέκοψε αντικανονικά ως τελευταίος παίκτης τον Τομανέ, ενώ ο τελευταίος στο 89′ έκανε το σουτ, αλλά ο Kuchernko, μάζεψε την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο παιχνίδι, αφού στα εναπομείναντα έξι λεπτά (πέντε οι καθυστερήσεις) δε συνέβη κάτι που να διαφοροποιησει το ισχυρό προβάδισμα που απέκτησε το ΑΠΟΕΛ με τα τέρματα των Κρέσπο και Εφραίμ.

Οι συνθέσεις

Ντίλα Γκόρι: Kuchernko, Chiteishvili, Dzotsenidze, Etou, Wanderson, Parulava, Santos, Victor, Gomis, Kovtaliuk, Gale

Στον πάγκο: Chikashua, Odikadze, Gaphrindashvili, Andronikashvili, Assamoah, Sardalisvili, Kukhianidze, Mzwakali.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κρέσπο (46′ Πετροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Φετφαντζίδης (58′ Εφραίμ), Σαρφό (58′ Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (58′ Γουίλσον), Κβιλιτάια (73′ Τομανέ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πετροβιτς, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου, Σατσιας, Τομανέ, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Ντογκαλά

Κίτρινες: – / Κρέσπο

Κόκκινες: Santos / –