Νέα… γκέλα για την Αϊντχόφεν πριν από το παιχνίδι με την Ομόνοια

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η αντίπαλος της Ομόνοιας στον 5ο όμιλο του Europa League, Αϊντχόφεν αφού ηττήθηκε στο Άρνεμ από την Φίτεσε με 2-1, πέφτοντας από την πρώτη θέση της βαθμολογίας του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ρότζερ Σμιντ που είχε να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Εμβογκό και τετράδα στην άμυνα τους Μάουρο, Τεζέ, Μποσάλι και Μαξ ως τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Σανγκαρέ και Χέντριξ ήταν το δίδυμο των κεντρικών χαφ, με τους Ιχατάρεν και Τόμας να κινούνται στα πλάγια και τους Ζάχαβι-Μαντουέκε, να συνθέτουν το δίδυμο της επίθεσης.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Αϊντχόφεν, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Ράσμουσεν άνοιξε το σκορ για την Φίτεσε, με τους παίκτες της PSV να εμφανίζονται μουδιασμένοι στη συνέχεια από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να βγάζει αντίδραση, αφού στο 50ο λεπτό ο Μποσάλι ισοφάρισε για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, όμως η χαρά των παικτών της PSV κράτησε μόλις για τέσσερα λεπτά, αφού στο 54′ ο Οπέντα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας τη νίκη στην Φίτεσε.

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Μάουρο Τζούνιορ, Τεζέ, Μποσάλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Χέντριξ, Ιχατάρεν, Τόμας (62′ Μάλεν), Ζάχαβι, Μαντουέκε (89′ Φέιν)

Πηγή: inpaok.com