Τριάρα από Άρσεναλ

Άλμα πρόκρισης μέσα στο «Καραϊσκάκης» έκανε η Άρσεναλ, που κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-1, έχοντας χάσει μάλιστα κι ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Έμαθαν από το περσινό πάθημά τους οι «κανονιέρηδες» που έκαναν το κατάλληλο… δώρο στους Πειραιώτες για τα 66α γενέθλιά τους.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Τίρνεϊ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Όντεγκααρντ πλάσαρε ολομόναχος από το πέναλτι αλλά έστειλε άουτ την μπάλα ενώ στο 6’ o Μπεγερίν σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σα και  το δοκάρι έσωσαν τον Ολυμπιακό.

Στο 21ο λεπτό ο Όντεγκααρντ έκανε τραγικό λάθος και ο Μπρούμα έκλεψε και πλάσαρε από το ύψος τη περιοχής αλλά ο Λένο μπλόκαρε και στο 23’ ο Σα έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ομπαμεγιάνγκ.

Στο 33ο λεπτό ο Γκαμπονέζος έκανε φοβερή ντρίμπλα στην περιοχή αλλά την ώρα που πλάσαρε κόπηκε από τον Λαλά, όμως στο 34’ ήρθε το γκολ για τους «κανονιέρηδες». Ο Όντεγκααρντ βρήκε χώρος κι έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σα έκανε κάκιστη εκτίμηση με αποτέλεσμα να δει την μπάλα στα δίχτυα του για το 0-1.

Στο 39ο λεπτό ο Νταβίντ Λουίζ έκανε απίστευτη γκάφα και ο Μασούρας έκλεψε και βρέθηκε μόνος με τον Λένο, ωστόσο έκανε κάκιστο πλασέ και στο 42’ το σουτ του Γουίλιαν κόντραρε σε σώμα και στη συνέχεια ο Σα μπλόκαρε.

Στο 47ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε το σουτ του Παρτέι, ενώ στο 58’ ο Θεμπάγιος έκανε τραγικό λάθος, ο Ελ Αραμπί του έκλεψε, είδε τον Λένο εκτός εστίας και πλάσαρε για το 1-1.

Μάλιστα στο 67’ ο Καμαρά πέρασε κάθετα δεξιά στον Ραντζέλοβιτς, που έκανε το γύρισμα για τον Ελ Αραμπί κι εκείνος σούταρε με τη μία αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω.

Η Άρσεναλ συνήλθε και ανέβηκε σταδιακά και στο 79’ μετά από όρνερ από δεξιά ο Γκάμπριελ ήρθε από πίσω, νίκησε κατά κράτος τον Εμβιλά στον αέρα και με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο 84ο λεπτό ο Μπεγερίν σέντραρε από δεξιά, ο Σα έκανε πάλι λάθος αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με τη γραμμή και στο 85’ ο Ελνενί βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με απίθανο σουτ έγραψε το 1-3.