(ΒΙΝΤΕΟ) Στα ημιτελικά με δύο νίκες η Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε με 2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ μέσα στην έδρα της και βρέθηκε στα ημιτελικά του Europa, καθώς είχε νικήσει με 1-0 και στο πρώτο ματς. Την «πρώην» του Ουνάι Έμερι, Άρσεναλ θα βρει στα ημιτελικά το «κίτρινο υποβρύχιο».

Στο 2ο μόλις λεπτό το σουτ του Μορένο σταμάτησε στα σώματα ενώ στο 11’ ο Ρουγί έσωσε μετά από σουτ του Όρσιτς και στο 16’ ο Φόιθ πρόλαβε σωτήρια τον Πέτκοβιτς.

Στο 21ο λεπτό ο Ρουγί βγήκε και είπε όχι σε πλασέ του Πέτκοβιτς, ενώ στο 25’ το φοβερό σουτ του Τσουκβουέζε, σταμάτησε στο δοκάρι του Λιβάκοβιτς.

Στο 36’ ο Μορένο άνοιξε όμορφα δεξιά στον Τσουκβουέζε κι εκείνος γύρισε στον Αλκάθερ που έκανε το 1-0 εξ επαφής με πλασέ. Το γκολ μάλιστα, ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ αλλά μέτρησε μετά τη χρήση του VAR.

Μάλιστα στο 43’ μετά από γύρισα του Αλμπιόλ, η μπάλα βρήκε στον Λαούριτσεν και ο Λιβάκοβιτς έδιωξε δύσκολα, με τον Μορένο να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.

Στο 48ο λεπτό μετά από λάθος του Τόρες ο Ρουγί νίκησε τον Ιβάνουσετς σε μοναδικό τετ α τετ και στο 50’ το σουτ του Τσουκβουέζε πέρασε λίγο έξω ενώ στο 52’ το πλασέ ρου Όρσιτς έξυσε τα δοκάρια της Βιγιαρεάλ.

Στο 64ο λεπτό το νέο σουτ του Όρσιτς πέρασε μόλις έξω και στην κόντρα ο Λιβάκοβιτς είπε όχι σε πλασέ ρου Μορένο ενώ στο 69’ ήταν η σειρά του Ρουγί να προλάβει τον Πέτκοβιτς.

Και τελικά στο 74ο λεπτό ο Όρσιτς άλλαξε πανέμορφα στην περιοχή με τον Πέτκοβιτς και με πλασέ από αριστερά μείωσε σε 2-1. Στο 76’ ο Τσουκβουέζε είχε κι άλλο δοκάρι με μακρινό σουτ ενώ στο 80’ ο Λιβάκοβιτς του είπε όχι σε πλασέ από κοντά και στο 84’ ο Γιάκιτς πρόλαβε σωτήρια τον Μορένο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Τόρες, Αλμπιόλ, Πεδράθα (90′ Αλμπέρτο Μορένο), Φόιθ, Τριγέρος (62’ Μόι Γκόμεθ), Καπού, Παρέχο (83’ Κοκλέν), Χεράρδ Μορένο, Τσουκβουέζε (90′ Πένια), Αλκάθερ (90′ Μπαένα)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Γκβάρντιολ, Ριστόβσκι (62’ Στοϊάνοβιτς), Τέοφιλ Κατρίν (82’ Πέριτς), Λαούριτσεν, Αντέμι (82’ Μίσιτς), Γιάκιτς, Ιβάνουσετς (76’ Ατιεμουέν), Όρσιτς, Μάιερ (63’ Φρανιτς), Πέτκοβιτς