Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4: Τόρες και Φέλιξ τη γλίτωσαν από το «κάζο»της χρονιάς

Παρότι προηγήθηκε με 0-2, η Μπαρτσελόνα τα… χρειάστηκε κόντρα στη Μπέτις και είδε τον Ίσκο να της χαλάει το… πάρτι. Φέλιξ και Τόρες μίλησαν στο φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό 2-4. Βασικός για 90′ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Μία υπερπολύτιμη νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Η Μπέτις μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία για γκολ στο 4’, με τον Ενρίκε να βγαίνει τετ α τετ απέναντι στον Πένια, αλλά η λόμπα του να καταλήγει άουτ πάνω από την εστία.

Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε λίγο αργότερα, με τον Πέδρι από καλή θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στο γκολ στο 21’ με τον Πέδρι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να «σπάει» όμορφα τη μπάλα στον Φεράν Τόρες, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα βγήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς και έφτασε γρήγορα σε δεύτερο γκολ. Η σέντρα του Γιαμάλ βρήκε στο δοκάρι του Σίλβα και στρώθηκε ιδανικά στον Τόρες, ο οποίος σκόραρε ξανά.

Η Μπέτις φάνηκε να «ξυπνάει» για τα καλά με αυτή την εξέλιξη. Μέσα σε τρία λεπτά ισοφάρισε έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ίσκο. Αρχικά μείωσε με φοβερό σουτ στην κίνηση από το λάθος του Πένια στο 56’ και έφερε το ματς στα ίσα στο 59’ μετά τη λάθος έξοδο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι, με ανεβασμένη ψυχολογία, προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή, δεν τα κατάφεραν και ο Ζοάο Φέλιξ, που πριν λίγο είχε μπει στο παιχνίδι, τους «ξέρανε» στο 90’ με ένα υπέροχο σουτ. Ο Φεράν Τόρες σημείωσε χατ τρικ στις καθυστερήσεις, όταν μετά από αντεπίθεση έκανε το τελικό 2-4.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπέτις (Μ. Πελεγκρίνι): Σίλβα, Μπεγερίν, Πεσέλα, Παπασταθόπουλος, Άμπνερ, Τζόνι (73’ Αλτιμίρα), Ίσκο, Ρόκα, Ενρίκε, Ντιαό (46’ Φεκίρ), Ζοσέ (46’ Ιγκλέσιας).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Πένια, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί (81’ Φέλιξ), Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Γκιντογκάν, Πέδρι (71’ Φερμίν), Γιαμάλ, Τόρες, Λεβαντόφσκι (63’ Ροκέ).