Copa del… Messi!

Υπόκλιση στον απόλυτο Βασιλιά: ο Λίο Μέσι σκόραρε δύο φορές, ο Ντε Γιονγκ στάθηκε άξιος συμπαραστάτης και η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 4-0 την Μπιλμπάο στον τελικό, κατακτώντας το 31ο κύπελλο Ισπανίας.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε δύσκολα μέχρι το τέλος του δρόμου, στον τελικό όμως έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, διέλυσε την αντίπαλό της (καημένη Μπιλμπάο) και σήκωσε το 31ο κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της.

Μέχρι το 59ο λεπτό η ομάδα του Μαρθελίνο, που είχε στερήσει το κύπελλο στους Μπλαουγκράνα όσο καθόταν στον πάγκο της Βαλένθια, ήταν μέσα στο παιχνίδι χάρη στον εξαιρετικό τερματοφύλακά της Σιμόν.

Όμως ένα… ξέσπασμα ποιότητας δώδεκα λεπτών έβαλε τέλος στα όνειρα των Βάσκων που μέσα σε δύο εβδομάδες έχασαν δύο τελικούς από Σοσιεδάδ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα. Ο Σιμόν στο πρώτο μέρος έβγαλε τα πάντα, ενώ ήταν και τυχερός καθώς μόλις στο 5ο λεπτό είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του, μετά από σουτ του Ντε Γιονγκ.

Με τον τερματοφύλακα των τυπικά γηπεδούχων σε εξαιρετική φόρμα το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ με το καλυμέρα στην επανάληψη, είχε δύο επεμβάσεις σε σουτ των Ντεστ και Πέδρι, με τον Μπουσκέτς να… τραβάει τα μαλλιά του με την τρομερή επέμβαση του Ισπανού στο 53ο λεπτό.

Κάπου εκεί όμως η Μπαρτσελόνα που είχε κοντά στο 80% κατοχή, βρήκε την λύση για το 1-0 και έπειτα δεν σταμάτησε πουθενά. Ο εξαιρετικός Ντε Γιονγκ έφτασε το πρώτο γκολ για τον Γκριεζμάν στο 60′ και τρία λεπτά μετά ήταν αυτός που με κεφαλιά από κοντά πέτυχε το τρία μηδέν.

Από την παράσταση ωστόσο δεν θα μπορούσε να λείπει ο άρχηγος, ο τρομερός Αργεντίνος που σε πολλές φάσεις «έκοβε» στα δύο την άμυνα της Μπιλμπάο μέσα σε τέσσερα λεπτά (68′-72′) πέτυχε δύο υπέροχα τέρματα -έφτασε τα εννέα σε τελικούς- για να σφραγίσει τον πρώτο τίτλο της εποχής Κούμαν, με την Μπαρτσελόνα να βλέπει το VAR να της στερεί το 5-0 με τον Γκριεζμάν στο 86ο λεπτό για οφσάιντ.

Έτσι αρκετά εύκολα ο Λιονέλ Μέσι και η παρέα του έφεραν στην Βαρκελώνη το 31ο κύπελλο Ισπανίας. Άραγε θα είναι αυτός ο τελευταίος τίτλος του θρύλου της Μπαρτσελόνα με τον καταλανικό σύλλογο;

Πηγή: sdna.gr